Bu dünyada İstanbullu Brenda Başar da yaşadı

Almanya’ya yerleşen Türkiyeli Ermenilerden Brenda Başar 30 Mart’ta hayatını kaybetti. Dil, eğitim ve bilhassa müzik alanında gerçekleştirdiği çalışmalarla tanınan, emek verdiği Bremen Dayanışma Korosu ile de tanınan Brenda Başar ile yazar Kemal Yalçın 2002 yılında bir söyleşi gerçekleştirmiş ve bunu bir kitabında yayınlamıştı. Bu kaybın ardından dostumuz Kemal Yalçın hem 15 yıl önce gerçekleştirdiği kapsamlı söyleşiden bir bölümü bizle paylaştı hem de kendisine bir veda notu yazdı.

1986 yılında, Bremen’de, Schauburg Sineması’nda Ruhi Su’yu Anma Konseri vardı. Salon ağzına kadar doluydu. Geç gelenler yer bulamamıştı. 

Açış konuşmasını Bremen Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Klaus Liebe Harkort yaptı. Perde açıldı. Bremen Dayanışma Korosu sahnede yerini almıştı.

Sonra sakin, güvenli, ciddi adımlarla koro yöneticisi yerini aldı. Adını sonradan öğrendim. “Brenda!” dediler sadece. İlk kez görüyordum. 

Koro birbirinden güzel türküler söyledi. Brenda coşuyor, coşturuyordu. Koro ile birlikte türküden türküye uçar oldum. Bu türküleri daha önce de duymuş, kimini kendim de söylemiştim. Ama Bremen Dayanışma Korosu tüylerimi diken diken etti. Sadece söylemiyor; yaşıyor, yaşatıyordu.

Kaç türkü söyledi? Hangi türküleri söyledi? Aklımda kalmamış. Ama “Allı Turnam” yüreğimi dağlayıp geçmişti. Yüreğimde açtığı sızıyı şu an bile hissediyorum.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN Yazar Hakkında