1915 kurbanları anılıyor

Ermeni Soykırımı’nın kurbanları 24 Nisan'da, soykırımın 102. yıldönümünde anılıyor.

Ermeni Soykırımı’nın kurbanları 102. yıldönümünde anılıyor. İnsan Hakları Derneği, İstanbul Şubesi Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon, bu yıl Ermeni Soykırımı’nı yine Sultanahmet’te anacak. 24 Nisan Pazartesi günü 12:00’deki anmada, bugün Türk İslam Eserleri Müzesi olarak kullanılan yapının, 24 Nisan’da İstanbul’da gözaltına alınan Ermenilerin ölüm yolculuğuna çıkarılmadan önce tutuldukları cezaevi olduğu hatırlatılacak. 

Komisyon ayrıca, 24 Nisan 2011’de, Ermeni Soykırımı’nı anma gününde zorunlu askerliği sırasında vurularak öldürülen er Sevag Şahin Balıkçı’yı anacak. Komisyon, 15:00’te Balıkçı ailesi ve diğer soykırım karşıtlarıyla birlikte Sevag’ın Şişli Ermeni Mezarlığı’ndaki mezarı başında olacak.

Avrupa Irkçılık Karşıtları Taban Hareketi (EGAM), aralarında Avrupa Parlamentosu üyelerinin de bulunduğu, Avrupa ırkçılık karşıtı kuruluşların temsilcilerinden oluşan bir heyetle İHD’nin konuğu olarak Sultanahmet’teki anmaya katılacak.

Soykırım kurbanları 24 Nisan Pazartesi akşamı 19:15’te Tünel Meydanı’nda anılacak. 24 Nisan’ı Anma Platformu’nun düzenlediği anmanın sloganı “102 yıl oldu, yüzleşin” olacak.

Kategoriler

Güncel TürkiyeYazar Hakkında