Ara Şamiram efsanesi bu kez Şişli’de sahne alıyor

Maral Müzik ve Dans Topluluğu Derneği, 2015 yılında ilk kez sahnelediği ‘Ara ve Şamiram’ adlı teatral dans gösterisini seyirciyle tekrar buluşturmaya hazırlanıyor.

Üçü İstanbul’da, biri Ermenistan’da olmak üzere toplam dört gösteri sahneleyen ekip, Ermeni Kültürü ve Dayanışma Derneği’nin işbirliğiyle 28 Nisan Cuma akşamı 20:30’da Şişli Kent Kültür Merkezi’nde sahne alacak. Bu vesileyle gazetemizi ziyaret eden Proje Direktörü Lerna Papazyan, dans eğitmenleri ve koreograflar Talar Köseoğlu ve Alida Divanyan ile, projenin ayrıntıları ve Maral Müzik ve Dans Topluluğu Derneği üzerine konuştuk.  

Folklorla sınırlı kalmayan gösteri

Proje Direktörü Lerna Papazyan, 2009’da kurulan Maral Müzik ve Dans Topluluğu Derneği bünyesinde sahnelenen ‘Ara ve Şamiram’ gösterisinin folklorla sınırlı kalmadan yeni bir perspektif sunduğunu belirterek, bu yeniliği Ermeni Kültürü ve Dayanışma Derneği’nin de desteğiyle farklı kültürlerle buluşturmayı amaçladıklarını anlattı. Papazyan şöyle konuştu: “2009’da kurulduğumuzda ‘Siz de mi folklor yapacaksınız?’ gibi sorularla karşılaşmıştık. Halihazırda folklor yapan Garbis Çapkan’ın grubu ve Talar Dans grubu vardı. Biz hem karşılaştırılması zor, hem de denenmemiş bir şeyler yapmak istedik. ‘Ara ve Şamiram’ efsanesine dair elimizde hiçbir görsel veya işitsel veri olmadığından, dansını, müziğini ve kıyafetlerini kendimiz ürettik. Gösteri ekibinde, Ani İpekkaya’nın yönetiminde, yaş aralığı 10’dan 55’e kadar uzanan, 33’ü dansçı olmak üzere toplam 52 kişi yer alıyor. Projeyi ilk yaptığımız dönemlerde kendi cemaatimizle buluştuk. Bu kez de farklı insanlara ulaşabilir miyiz diye düşünerek Ermeni Kültürü ve Dayanışma Derneği’yle iletişime geçtik. Onlar da teklifimize çok sıcak baktılar. Böylece 28 Nisan’da birlikte sahneye çıkmaya karar verdik.”

HABERİN DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN Yazar Hakkında

1992 İstanbul doğumlu. Agos foto-muhabiri. Ermeni toplumu gündemi, sosyal etkinlikleri ve yaşamı üzerine haberler yapıyor.