Euro Armenian Games'te Hrant Dink anıldı

İsviçre’nin Cenevre kentinde 14-16 Nisan arasında yapılan Euro Armenian Games’e (Avrupa Ermeni Oyunları) İstanbul’dan katılan iki takım büyük başarılar elde etti. Oyunlarda, İsviçre'den 'Sassoun Lugano' takımı formalarında Hrant Dink’in fotoğrafını kullandı.

İsviçre’nin Cenevre kentinde 14-16 Nisan arasında yapılan Euro Armenian Games’e (Avrupa Ermeni Oyunları) İstanbul’dan katılan iki takım büyük başarılar elde etti. Futsal (salon futbolu) kategorisinde İstanbul Ermenilerini temsil eden Anatolia takımı ikinci, ve Bolsohays Bolsohays takımı ise üçüncü oldu. 

Turnuvaya Garbis Delgi ve Arek Göver’in sorumluluğundaki 18 kişilik bir kafileyle katılan Anatolia takımı, ilk grubu ve ikinci grubu lider olarak tamamlayarak finallere katılmaya hak kazandı. Yarı finalde London takımıyla eşleşen takım, normal süresi 1-1 biten maçta rakibini penaltılarla 4-3 yenerek finale çıktı. Finalde son üç yılın şampiyonu Nubar Paris takımıyla karşılaşan Anatolia normal süresi 2-2 biten maçı penaltılarda kaybederek ikinci oldu.

Turnuvaya Şahnur Kazancı’nın sorumluluğunda dokuz sporcuyla katılan Bolsohays takımı da futsal kategorisinde 17 takım arasında ilk 8’e girdi. Yarı finalde Nubar Paris’le karşılaşan Bolsohays uzatma dakikalarında yediği golle finale çıkma şansını yitirdi; üçüncülük karşılaşmasında London takımını 1-0’lık skorla yenerek turnuvayı üçüncü sırada tamamladı.

Bolsohays’ın 14 yaşındaki sporcusu Sayat Kuş, turnuva komitesi tarafından, ‘gelecek vadeden en genç sporcu’ ilan edildi. Esayan Ermeni Okulu öğrencisi olan Kuş, Fenerbahçe altyapısında top koşturuyor. Euro Armenian Games’e beşinci kez katılan Bolsohays takımı, dördüncü kupasını kazanarak başarılarına bir yenisini eklemiş oldu.  

Sassoun Lugano’dan Hrant Dink’li forma

Oyunlarda, Sassoun Lugano takımı formalarında Hrant Dink’in fotoğrafını kullandı. Ticino İsviçre Ermeni Topluluğu Sözcüsü Ludwig Naroyan, Agos’a gönderdiği mesajda “Burada yaşayan Lugano Ermeni topluluğu üyelerinin büyük bir kısmının Hrant’ın dostları olduğunu ve onunla aynı okullara gittiğini hatırlatmak isteriz. Ayrıca Kamp Armen’in inşasını da aktif olarak desteklediler. Agos’u basarak ve dağıtarak, dünyanın dört bir yanındaki Ermenilere sunduğunuz muazzam ve değerli hizmetten dolayı size minnettarız” ifadelerini kullandı. 

Kategoriler

Toplum SporYazar Hakkında