Ermeni dinî mekânları ve müziği paneli bu akşam

‘Luys i Luso: Ermeni Müziğine Sinematografik Bir Yolculuk’ sergisi DEPO'da devam ederken, sergi kapsamında bu akşam ‘Ermeni Dinî Mekânları ve Müziği’ başlıklı bir konuşma gerçekleşiyor.

Tigran Hamasyan ve Yerevan Devlet Oda Korosu’nun 2015’te Anadolu’ya, bir nevi Tarihî Ermenistan’a yaptıkları yolculuğu konu alan video enstalasyonu ‘Luys i Luso: Ermeni Müziğine Sinematografik Bir Yolculuk’ sergisi 30 Nisan’a kadar DEPO’da devam edecek. 

Sergi kapsamında bugün ‘Ermeni Dinî Mekânları ve Müziği’ başlıklı bir konuşma gerçekleşiyor. 

Luys i Luso, 5. - 20. yüzyıllar Ermeni dinsel müziklerini piyano ve vokal için yeniden düzenleyen, caz dehası Tigran Hamasyan'ın yaptığı müzikal yolculuğa dayanıyor. Hamasyan, Erivan Devlet Oda Korosu'yla birlikte 3.000 km.'den fazla yol kat ederek, Türkiye'deki bazı Ermeni kiliseleri de dahil, 3 ülkenin antik alanlarında 12 konser verdi.

Ermeni Amerikalı sinemacılar Emily Mkrtichian ve Alex Igidbashian, Hamasyan'a ve koroya tur süresince eşlik ederek, gittikleri yerleri ve konserleri kaydettiler. Daha sonra, Berlin merkezli Studio Ondé ve Hamasyan işbirliğinde, topladıkları görüntüler ve ses kayıtlarından bir enstalasyon ürettiler. Mkrtichian ve Igidbashian bu eserin yaratım sürecini anlatırken, Ermenistan ve Türkiye'deki eski Ermeni kutsal mekânlarında Hamasyan'la yaptıkları çekimlerden ve tarihi mimari içinde yeniden yorumlanmış dinî müziği dinlemenin dönüştürücü deneyiminin tekrar canlandırılmasında ve dünyaya sunulmasında yeni medyanın kullanımından bahsedecekler.

Bu akşam saat 18.00’de başlayacak konuşmaya müzikolog Aram Kerovpyan ile Luys i Luso filmi yönetmenleri Emily Mkrtichian ve Alex Igidbashian katılacak. 

Panelde Mkrtichian ve Igidbashian İngilizce konuşacaklar, ardından Türkçe özet çeviri yapılacak. Kerovpyan sunumunu Türkçe yapacak.    

Kategoriler

Kültür Sanat MüzikYazar Hakkında