Kumkapı Kilisesi’nin kuruluş yıldönümü kutlandı

Kumkapı Dışı Surp Harutyun Kilisesi’nin kuruluşunun 162. yıldönümü, 23 Nisan Pazar günü kutlandı.

Başepiskopos Aram Ateşyan’ın riyaset ettiği Badarak ayinini kilisenin din görevlisi Rahip Mağakya Beskisizyan sundu. Üst Rahip Zadig Babikyan’ın da katıldığı ayinde ilahileri Boğosyan Varvaryan Korosu seslendirdi. Nor Giragi (Yeni Pazar) olarak adlandırılan güne ilişkin vaaz veren Başepiskopos Ateşyan, halka kibri, nefreti, intikamı, kıskançlığı bir kenara bırakmalarını, sevgi dolu olmalarını öğütledi.

Tavra görevi bırakıyor

Vaazın ardından sevgi sofrasına geçilirken, yemeğin açılış konuşmasını Surp Harutyun Kilisesi Vakfı Başkanı Varujan Tavra yaptı. Tavra, geçen yıl Boğosyan Varvaryan Okulu’nu Gedikpaşa Protestan Kilisesi’nin bodrumunda eğitim gören Hrant Dink Okulu öğrencilerine açmak istediklerini ama bu isteği yerine getiremediklerini belirtti. Orta kattaki kiracıyı çıkardıklarını, bodrum katında yer alan kiracıyı çıkarmak için mahkemeye başvurduklarını açıklayan Tavra, yönetim olarak başarılı işler yaptıklarını ancak artık yorulduğunu ve yapılacak olan vakıf seçimlerinde görevi bırakacağını dile getirdi.

Kapanışta konuşan Ateşyan, Patrikhane’ye iftiralar atıldığını ve 2016-2017 yılında kasada 32 bin TL bulunduğunu söyledi. Gençlerin toplum içinde aktif rol oynamaları gerektiğini belirten Ateşyan, cemaat üyelerinin birlik ve beraberlik içinde olması gerektiğini vurguladı. 

Kategoriler

Toplum KiliseYazar Hakkında