Vekil Doğan'a yönelik nefret söylemine 'haksız fiil' gerekçesiyle ceza yok

Milletvekili Selina Doğan’ın sosyal medyada kendisine yönelik nefret söylemine ilişkin açtığı hakaret davasında yargıç skandal bir karara imza attı.

Cumhuriyet’ten Alican ulusağ’ın haberine gore, Ermeni milletvekili Selian Doğan, sosyal medyadan kendisine yönelik nefret söylemi kullanan bir şahıs hakkında ‘hakaret’ suçlamasıyla dava açtı.

Manisa’da oturan İbrahim Kaplan, Selina Doğan’ın facebook hesabındaki bir videonun altında nefret söylemi ve hakaret içeren “Kahpesiniz, Ermeni’nin, Bizans’ın uşaklığını halen alenen yapmaktasınız. Bizans’ın torunları yaşıyor da Sultan Fatih’in torunları öldü mü sandınız, kahpeler” ifadelerinin geçtiği bir mesaj yazdı.  

Vekil Doğan’ın şikâyeti üzerine Kaplan hakkında “hakaret” suçlamasıyla dava açıldı. Ankara 23. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki yargılama sonunda yargıç, sanık Kaplan’ın sözlerinin kişinin onur ve haysiyetini küçük düşürücü nitelikte olduğunu ve hakaret niteliğinde bulunduğunu kaydettti fakat sanığa ceza verilmesine yer olmadığına karar verdi. 

Mahkeme gerekçesinde, Doğan’ın söz konusu hakaretten 2 ay sonra attığı bir twitter mesajını “haksız fiil” olarak saydı ve olayda karşılıklı hakaret olduğunu iddia etti. 

Doğan’ın söz konusu nefret söyleminden 2 ay sonra, 13 Mart 2016’ta Güvenpark’ta yaşanan patlamaya ilişkin “1992 doğumlu bir kadını, vücudunu patlatarak ölüm saçmaya iten sebepleri konuşmadıkça terörle mücadele yalandır” tweet’ini ‘haksız fiil’ olarak değerlendiren mahkeme, bu tweet’ı ‘haksız fiil’ olarak saydı.  Gerekçeli kararda, “Doğan’ın canlı bomba olan kadın PKK örgütü üyesinin kendisini patlatıp birçok masum insanın ölümüne neden olduğu olaydan dolayı PKK’yi hiç suçlamayıp bu olaydan dolayı devleti sorumlu gördüğünü belirten ifadelerde bulunduğu öne sürülürken”, katılanın bu sözlerinin “haksız fiil niteliğinde olduğunu” savundu.

Cumhuriyet’e konuşan vekil Doğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son 24 Nisan mesajındaki ifadeleri hatırlatarak şöyle dedi: “Nefret söylemine ilişkin genellikle cezasızlık durumuyla karşılaşıldığı için ilk defa dava açılmasından dolayı sevindim. Ancak hem hakarete uğradım hem mahkûm edildim. Sayın Cumhurbaşkanı birkaç gün önce ‘Tek bir Ermeni vatandaşımızın dahi ötekileştirilmesine tahammülümüz yoktur’ açıklamasını yapmıştı. Oysa iktidara bağımlı hale getirilen yargı böylesine bir skandala imza atıp nefret söylemine açıkça vize veriyor. Aynı hâkimin benzer kararları da var.”Yazar Hakkında