1 Mayıs Kriz Masası: 156 gözaltı var

Taksim Meydanı’nda 1 Mayıs kutlamaların İstanbul Valiliği ‘güvenlik’ gerekçesiyle yasaklanmasının ardından, Taksim’e çıkmak isteyenler gözaltına alındı.

1 Mayıs dolayısıyla Taksim Meydanı’na çıkmak isteyenler polis müdahalesi ile karşılaştı. 1 Mayıs İstanbul Kriz Masası 156 kişinin gözaltında olduğunu açıkladı. İstanbul Valiliği ise gözaltı sayısını 207 olarak açıkladı.

Sabah saatlerinde 2 kişi kapatılan Taksim Meydanı’nda pankart açtı. Mücadele Birliği pankartı açarak “Yaşasın 1 Mayıs” sloganı atan Pınar Kara ve Gamze Nihal İyidoğan, gözaltına alındı.

Gayrettepe’de 72 gözaltı 

1 Mayıs’ta Taksim Meydanı’na çağrı yapan demokratik kitle örgütleri ve siyasi partilere Gayrettepe’de polis müdahalesi gerçekleşti. Müdahalenin ardından ara sokaklara dağılanlar tekrardan Taksim’e çıkmaya çalıştıkları sırada polis müdahalesine bir kez daha maruz kaldı. Polis, onlarca kişiyi gözaltına aldı. En az 72 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

1 Mayıs’ta Taksim Meydanı’na çağrı yapan Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), Beşiktaş’ta buluşarak Taksim’e yürümek istedi. Barabaros Bulvarı üzerinde pankartla yürüyüşe geçen HKP üyelerine polis müdahale etti ve yaklaşık 25 kişiyi gözaltına aldı. Beşiktaş Barbaros Bulvarı’ndan Taksim’e yürümek isteyen Hayır’dan Sonra grubu da engellendi. Gruptan 20 kişi gözaltına alındı.

Beşiktaş’ta gözaltı 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gençlik Kolları’ndan bir grubun, CHP Beşiktaş ilçe binası önünde 1 Mayıs kutlaması için oturma eylemi yapmak istedi. Gruba polis müdahalesi gerçekleşti. Avukat Efkan Bolaç’ın aktardığı bilgiye göre 14 kişi gözaltına alındı.

Kategoriler

Güncel GündemYazar Hakkında