Venezuela Devlet Başkanı'ndan 'yeni meclis' hamlesi

Bir ayı aşkın süredir hükümet karşıtı gösterilerin devam ettiği Venezuela’da Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ülkenin anayasasını yeniden yazma yetkisine sahip yeni bir Meclis oluşturacağını açıkladı.

Üç senedir ekonomik krizin içinde olan, işsizlik oranlarının sürekli yükseldiği Venezuela’da Yüksek Mahkeme, 29 Mart’ta verdiği kararla muhalefetin çoğunlukta olduğu Ulusal Meclis'in yetkilerini devraldığını açıklamıştı. 7 Nisan’da da muhalif lider Henrique Capriles'in kamu görevinden 15 yıl boyunca men edilmesi bardağı taşıran son damla oldu. Halk o zamandan beri sokakta eylemlere devam ediyor. Muhalefet, Yüksek Mahkeme yargıçlarının görevden alınmasını, genel seçime gidilmesini ve ilaç ithalatına izin verecek "insani bir kanalın" oluşturulmasını talep ediyor.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Başkent Caracas'ta dün, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamalarında konuşan Nicolas Maduro "İç savaş istemiyorum" dedi, sıradan vatandaşlardan oluşacak yeni yasama organının Ulusal Meclis'in yerini alacağını söyledi. Venezuela'da Ulusal Meclis halen sosyalist Maduro'nun muhaliflerinin kontrolünde. 

Maduro son çağrısını sırasında yaptığı konuşmada, yeni Meclis'in oluşturulması ile ülkedeki siyasi krizin son bulacağını söyledi, böylece muhaliflerin ülkeyi tehdit etmelerinin önüne geçileceğini söyledi.

Muhalif lider Henrique Capriles ise Maduro'nun çağrısını reddetti. Henrique Capriles, yeni yasama organı ile halkın aldatılmaya çalışıldığını belirtti.

Venezuela'da Maduro'nun destekçileri ve karşıtları yaklaşık bir aydır karşılıklı gösteriler düzenliyor. 

Polis ve göstericiler arasında çıkan çatışmalarda 28 kişi ölmüştü.

Venezuela halen dünyada enflasyonun en yüksek olduğu ülkelerden. 

Nicolas Maduro ise dünden geçerli olmak üzere ülkede asgari ücretin yüzde 60 artırılması için talimat vermişti. 

Daha önce Papa Francesco, Venezuela'da taraflar arasında arabuluculuk yapmayı önermiş ancak muhalifler bu teklifi reddetmişti.

Muhalifler Maduro'yu ülkede "diktatörlük kurmakla" suçluyor, ekonomik krizin sorumlusunun da hükümet olduğunu vurguluyor.

Kategoriler

Güncel Dünya Dünya

Etiketler

Venezuela


Yazar Hakkında