Alperen Ocakları kapatılıyor

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Alperen Ocakları'nın kapatılarak yerine vakıf kurulacağını açıkladı.

 

Kapatma kararınıı kurumsallaşma çalışmaları nedeniyle aldıklarını söyleyen Destici Rahip Santoro, Zirve Yayınevi ve Dink cinayetini sanıklarının Alperen Ocakları'yla ilişkide olduğu bilinmesine rağmen Destici her üç cinayetin de Ocaklarla bir ilgisinin olmadığını söyledi.

Alperenler yerine vakıf kurulacak

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Alperen Ocaklarının kapatılarak yerine vakıf kurulacağını bildirdi. Partinin kurumsallaşması konusunda bir dizi çalışma yapacaklarını belirten Destici, bu kapsamda 29 Ocak'ta yapılacak olağan kongrenin ardından dernek statüsünde bulunan Alperen Ocakları'nın kapatılarak yerine Alperenler Eğitim, Kültür ve Bilim Vakfi'nın kurulacağını aynı zamanda Muhsin Yazıcıoğlu Düşünce Akademisi'ni de açacaklarını söyledi. 

Alperen Ocaklan'nın kapatılacak olmasının, bazı olaylarla ilişkilendirilmesinden kaynaklanıp kaynaklanmadığının sorulması üzerine Destici, Rahip Santoro ve Zirve Yayınevi cinayetiyle BBP ve Alperen Ocaklan'nın bir ilgisinin bulunmadığını ifade etti. Aynı şekilde Danıştay saldırısı ile de partinin bir ilişkisinin olmadığının ortaya çıktığını vurgulayan Destici, Hrant Dink davasında ise hem Dink ailesinin hem de BBP'nin mağdur edildiğini ancak gelinen noktada cinayeti kimlerin azmettirdiğinin ve kimlerin işlediğinin net olarak ortaya çıktığını söyledi.

BTK: Ocaklar suçlu yetiştiriyor

2009 yılında Hrant Dink cinayetini mercek altına alan Başbakanlık Teftiş Kurulu, Büyük Birlik Partisi'ne yakınlığıyla bilinen Alperen Ocakları'nın statüsünün belirlenmesi için yasal düzenleme yapılmasını istenmişti. Ocakların siyasi partiye bağlanması ya da dernek, vakıf olarak varlığını sürdürecekse yasada tanımlanması gerektiği belirtilen raporda, sanıklardan Erhan Tuncel ve Yasin Hayal'in bağlantılı olduğu ocakların suçlu yetiştiren yerlere dönüşeceği uyarısı yapılmıştı. 

 

 

Kategoriler

Güncel Türkiye