KİTAP/ԳԻՐՔ NİSAN: Kardeş masallar kitabı

Merhaba,

Bu sayımıza Tanith Carey’in ‘Engellenmemiş Kızlar’ı ile başlıyoruz. Kendisi de iki kız çocuğu annesi olan Carey, ‘zorlu bir dünyada güçlü kızlar yetiştirmek’ şiarıyla yola çıktığı kitabında tüm ebeveynlere kızlarını nasıl güçlendirebilecekleri üzerine tavsiyelerde bulunuyor. Bürkem Cevher yazdı. 

Kerem Eksen, ikinci romanı ‘Uyku Krallığı’nda sinüzit nedeniyle yatağa düşen bir öğretim görevlisinin aklının içine alıyor okurunu. Eksen’in romanında anlattığı erkekler, hayatla değil kendileriyle baş edemiyorlar ama baş ediyor görünmeyi iyi beceriyorlar. Adalet Çavdar yazdı. 

Jonathan Safran Foer’in son romanı ‘Buradayım’, Türkiye’de de büyük ilgi gören diğer romanlarından farklı bir olgunluğa sahip. Anne ve baba olmanın verdiği sorumluluk, ömür boyu duyulacak vicdan azabını gönüllü yüklenmiş olma hâli ve ebediyen sürecek sanılan bir ilişkinin bitmesinin verdiği acı, tüm roman boyunca hissediliyor. Banu Yıldıran Genç yazdı. 

Eugen Weber’in klasik eseri ‘Köylülerden Fransızlara: Fransa Kırsalının Modernleşmesi, 1870-1914’ basımından neredeyse kırk yıl sonra Türkçe yayınlandı. Kitap, Türkiyeli okuyucuya, ulus devlet ve  modernleşme konusunda hem ufuk turu hem de Türkiye ile Fransa’yı mukayese etme imkânı sunuyor. Doğan Gürpınar yazdı. 

Keyifli okumalar,

Ferda Balancar
ferda@agos.com.tr