David Harvey'den Gülmen ve Özakça'yla dayanışma mesajı

63 gündür sürdürdüğü açlık grevine devam eden akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’ya bir destek mesajı da David Harvey'den geldi.

OHAL KHK’larıyla ihraç edilen akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın direnişlerinin 183., açlık grevlerinin 63. günü.

Ankara’daki Yüksel Caddesi’nde açlık grevine devam eden Gülmen ve Özakça’ya bir destek de coğrafya ve antropoloji profesörü, özellikle kent hakkı üzerine çalışmalarıyla bilinen David Harvey’den geldi. 

Graduate Center of the City University of New York'ta çalışmalarına devam eden Harvey gönderdiği video mesajında: “Türkiye’de açlık grevinde olan arkadaşlarım ve meslektaşlarımla dayanışma içinde olduğumu ifade etmek isterim. Türkiye’de ne kadar çabuk demokratik bir sürece girersek o kadar iyi olacağını düşünüyorum. Bu amaçla yapılan tüm eylemleri tüm kalbimle destekliyorum” dedi.  

Öte yadan Gülmen ve Özakça’nın açlık grevinin 63. gününe girilirken, Wernicke-Korsakoff Sendromu’nun öncü belirtilerinin görülmeye başlandığı ifade edildi.  

Gülmen ve Özakça, bilinçlerinin kapanması durumunda yapılacak tıbbi müdahaleye izin vermedi.

Nuriye Gülmen iki gün önce fenalaşmıştı. Nuriye Gülmen, kas ağrısı, midede yanma, yürümede zorluk, halsizlik, nabız ve tansiyon düşüklüğü sıkıntıları çekiyor.

Öğretmen Semih Özakça’nın baş ağrısı, mide yanması halsizlik, çabuk yorulma, nabız ve tansiyon düşüklüğü şikâyetleri var.

Bugün açlık grevinin 63'üncü gününde, Gezi direnişinde yaşamını yitiren Ethem Sarısülük'ün annesi Sayfi Sarısülük de Yüksel Caddesi'ne gelerek Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'ya destekte bulundu.

Wernicke-Korsakoff sendromu nedir?

Wernicke-Korsakoff sendromu, 1881 yılında Carl Wernicke tarafından, üç hasta üzerindeki klinik-patolojik gözlemlere dayanılarak ilk defa tanımlanan bir hastalıktır. Hafıza kaybı gibi beden işlevlerinde düzensizlik durumudur (B1 vitamini eksikliği). Bu hastalarda demans'a benzer bulgular görülmekte, uzun süreli belleğe yönelik ciddi problemler yaşanmaktadır.

 Yazar Hakkında