Gülmen ve Özakça İçin Kadıköy'de oturma eylemi

KESK İstanbul Şubeler Platformu, İstanbul Tabip Odası ve TMMOB İstanbul Şubesi, hukuksuz ihraç edilen ve 65 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın göreve iadesi için saat 19.00'da Kadıköy İskele'de oturma eylemine çağırıyor.

KESK İstanbul Şubeler Platformu, başta Nuriye Gülmen ve Semih Özakça olmak üzere hukuksuz şekilde ihraç edilenlerin görevlerine iadesi için oturma eylemine çağırdı.

İstanbul Tabip Odası ve TMMOB İstanbul Şubesi’nin de destek vereceği eylem bugün saat 19.00’da Kadıköy İskele’de gerçekleşecek.

KHK’larla ihraç edilen öğretim üyesi Gülmen ve öğretmen Özakça, işe iade talebiyle Ankara Yüksel Caddesi İnsan Hakları Anıtı’nda 65 gündür açlık grevinde.

Bu akşam düzenlenecek eylemin çağrısı şöyle:

“KHK zulmüne ve OHAL'e karşı mücadele eden kurumlar olarak KESK İstanbul Şubeler Platformunun çağrısı, TMMOB İKK ve İstanbul Tabip Odasının katılımıyla ‘Yaşatacağız Biz Kazanacağız’ şiarıyla yarın (12 Mayıs Cuma) saat 19.00’da başta Nuriye Gülmen ve Semih Özakça olmak üzere haksız ve hukuksuz ihraç edilen tüm emekçilerin görevlerine iade edilmesi talebiyle bir basın açıklaması ve oturma eylemini Kadıköy İskele’de gerçekleştireceğiz.”

Gülmen ve Özakça’nın Ankara Yüksel Caddesi İnsan Hakları Anıtı’ndaki eylem alanı açlık grevlerinin 65. gününde bugün polis tarafından boşaltıldı. Alanda nöbette olan dört kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar öğle saatlerinde serbest bırakıldı.

bianet’e konuşan Gülmen ve Özakça saat 13.30'da alanda toplanma çağrısı yaptı.

103 edebiyatçıdan acil çağrı 

103 edebiyatçı, Gülmen ve Özakça için yetkilere acil çağrıda bulundu.

103 edebiyatçının imzasının bulunduğu bir çağrı metni ile, işe iade edilme talebiyle 65 gündür açlık grevinde olan eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için ‘acil çağrı’ yapıldı. Çağrı metninde “Gülmen ve Özakça’nın taleplerinin yerine getirilmesi yönünde yetkililerin acilen devreye girmesi için çağrıda bulunuyoruz” denildi.

Aralarında Ece Temelkuran, Hasan Ali Toptaş, Murat Uyurkulak ve Birhan Keskin’in de olduğu 103 edebiyatçı, darbe girişiminin ardından ilan edilen olağanüstü hâl (OHAL) uygulaması kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile ihraç edilen ve 65 gündür açlık grevi eyleminde olan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça için acil çağrıda bulundu.

Edebiyatçıların çağrı metninde Gülmen ve Özakça’nın işe dönme taleplerinin yerine getirilmesi yönünde yetkililerin acilen devreye girmesi çağrısı yapıldı.

103 edebiyatçının çağrı metni şöyle: 

“KHK ile işten atılan akademisyen Nuriye Gülmen ile öğretmen Semih Özakça 65 gündür açlık grevinde. Durumları gün geçtikçe daha da kötüleşiyor. Haksız yere işten atılmalarını protesto eden, işlerine iade edilmeyi talep eden Gülmen ve Özakça’nın taleplerinin yerine getirilmesi yönünde yetkililerin acilen devreye girmesi için çağrıda bulunuyoruz.”

İmzacılar 

Ece Temelkuran, Burhan Sönmez, Yavuz Ekinci, Ahmet Gece, Aslı Tohumcu, Asuman Susam, Nil Sakman, A. Mert Özsoy, Emek Erez, Melike İnci, Birgül Oğuz, Karin Karakaşlı, Kerem Görkem, Ahmet Ergenç, Belma Fırat, Yavuz Akengin, Melike Koçak, Mustafa Orman, Mehmet Said Aydın, Nursem Banu Özyürek, Emrah Polat, Sibel Oral, Bade Osma Erbayav, Mahmut Temizyürek, Bilal Kayabey, Gönül Kıvılcım, Ayça Güçlüten, Altay Öktem, C. Hakkı Zariç, Nazlı Karabıyıkoğlu, Menekşe Toprak, Alper Beşe, Hasan Ali Toptaş, Murat Uyurkulak, İlhan Durusel, Esra Yalazan, Onur Akyıl, Sibel Türker, Adnan Binyazar, Mehmet Oktay Onbaşı, Akın Sevinç, Miyase Sertbarut, Haydar Ergülen, Berna Durmaz, Reyhan Yıldız, Nermin Yıldırım, Ahmet Tulgar, Veysel Oğulcan Tünay, Hikmet Altınkaynak, Meltem Gürle, Orhan Çetinbilek, Pelin Buzluk, Semih Gümüş, Koray Sarıdoğan, Yasemin Yazıcı, Mine Soysal, Hüseyin Kıran, Halil Türkden, Asuman Bayrak, Ayşegül Tözeren, Sema Kaygusuz, Birhan Keskin, Tekgül Arı, İsahag Uygar Eskiciyan, Nuray Tekin, Gülden Erbayri, Cihan Ülsen, Emel Kurma, Merve Yakut, Deniz Durukan, Figen Şakacı, Ayşe Sarısayın, Emre Şahinler, Bora Abdo, Ercan Y Yılmaz, Gamze Arslan, Barış Yıldırım, Behçet Çelik, Deniz Lodos, Semih Öztürk, Fahri Eperen, Ayşe B. Kaban, Reyhan Yıldırım, Murat Meriç, Mesut Varlık, Aslı Uluşahin, Ümit Aykut Aktaş, Melek Ulagay Taylan, Hikmet Hükümenoğlu, Suat Çelebi, Kerem Eksen, Necla Emekçi, Gül Ersoy, Büşra Ersanlı, Şebnem İşigüzel, Neslihan Cangöz, Hülya Deniz Ünal, Burak Abatay, Kerem Işık, Ata Egemen Çakıl, Fehmi Salık, Aslı Perker, Mehmet Erte

Kategoriler

Güncel Türkiye GündemYazar Hakkında