‘Ermenistan’ın havasını, suyunu getiriyorum’

Ermenistan’da son yıllarda yetişen en önemli müzisyenler arasında gösterilen Kurken Dabağyan, 10 Mayıs Çarşamba akşamı Şişli Kent Kültür Merkezi’nde bir konser verdi.

Dabağyan konseri, Vartanants Korosu’nun 85. kuruluş yılı etkinlikleri kapsamında düzenlendi. Kurken Dabağyan, çocuk yaşta Ermenistan’da büyük bir üne sahip olmuş ve ilk albümünü henüz dokuz yaşındayken yayınlamıştı. İkinci kez Türkiye’ye gelen sanatçıyla konser vesilesiyle konuştuk.

İstanbul’un kendisi için önemini, şehirdeki Ermeni toplumuna bağlayan Dabağyan, ikinci kez ziyaret ettiği şehir hakkında şunları söyledi: “İstanbul, bir şehir olarak benim için pek bir anlam ifade etmiyor. Burayı özel kılan, Ermeni nüfusunun, kilisesinin, okulunun olması. Hemen her ülkede Ermeni diasporasına rastlamak mümkün. Ben de turneye çıktığım için birçok ülke gezme fırsatı buluyorum. İstanbul’daki Ermeni toplumu, diğer ziyaret ettiğim birçok ülkedeki Ermeni toplumlarına göre çok daha aktif, sanata önem veren bir topluluk.”

İlk olarak dört yıl önce İstanbul’a gelen Dabağyan, buradaki Ermeni toplumuyla ilişkisini şu sözlerle anlattı: “Buraya ilk kez dört yıl önce, yine kendi orkestramla bir konser vesilesiyle gelmiştim. O zaman da iki konser vererek dinleyicilerle buluştum. Türkiye’deki Ermeni toplumuyla tanışmam, iletişime geçmem de ilk kez o konserle oldu. Konser sonrası buradan birçok kişiyle iletişim halinde kaldık, ikinci ziyaretimi de bu tanışıklıklara borçluyum. Bana konser teklifi geldiğinde memnuniyetle kabul ettim çünkü İstanbul’daki Ermenilere konser vermek benim için önemli bir değere sahip. Konser vesilesiyle Ermenistan’ın havasını, suyunu, toprağını getirdiğimi düşünüyor, buradaki Ermeniler için o özlemi giderdiğimi umuyorum.”

Kategoriler

Kültür Sanat MüzikYazar Hakkında