Yeni müfredat ne zaman açıklanacak?

Milli Eğitim Bakanlığının yeni müfredatı bu hafta açıklaması bekleniyordu. Müfredatın açıklanmasının 21 Mayıs'ta yapılacak AKP Kongresi sonrasına bırakılacağı da konuşulanlar arasında.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın önümüzdeki yıldan itibaren uygulanmaya başlanacak müfredata ilişkin çalışmaları tamamlandı. Ocak ayında kamuoyunun değerlendirmesine sunulan ve Talim Terbiye Kurulu’nun son halini verdiği müfredatın bu hafta içerisinde açıklanması bekleniyor. 

Cumhuriyet’ten Ozan Çepni’nin haberine göre, Müfredata yönelik yoğun eleştirilere karşın evrim teorisi konusu geri getirilmediği, tartışma yaratan ‘cihat’ kavramının müfredattan çıkarıldığı öğrenildi. Edinilen bilgiye göre Bakanlar Kurulu’na sunulmasının ardından referandum sonrasına bırakılan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersine ilişkin taslak ise müfredatın son hali ile birlikte askıya çıkarılacak.

Müfradatla ilgili Bakanlık açıklamasının 21 Mayıs’ta yapılacak AKP Kongresi sonrasına ertelendiği de konuşulanlar arasında. Birgün’den Serbay Mansuroğlu’nun haberine göre referandum sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AKP’ye yeniden dönmesi ve 21 Mayıs tarihinde düzenlenecek AKP Kongresi müfredat programının bir süre daha askıda bekletilmesine yol açtı. AKP Kongresi sonrası Bakanların değişeceği beklentisi müfredatın ertelenmesinin gerekçesi olduğu iddia ediliyor. 

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın 13 Ocak’taki açıkladığı ve eğitim sendikaları, öğretmenler ile veliler tarafından binlerce değerlendirmenin yapıldığı yeni müfredatın nihai hali, 2017-2018 eğitim döneminde 1,5 ve 9 sınıf öğrencilerine okutulmaya başlanacak. 

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın açıkladığı müfredatta, öğrencilere yakın tarih ve darbe girişiminin anlatılmasına yer verilmiş, evrim konu başlığı çıkarılmış, Atatürk’ün hayatıyla ilgili konularda kısıtlamaya gidilmişti.

Müfredatta ayrıca,  ‘2. Dünya Savaşı’ konu başlığında Türkiye’nin izlediği dış politika ve savaş sırasında Türkiye’de meydana gelen siyasi, ekonomik gelişmeler bölümünden 2’nci cumhurbaşkanı İsmet İnönü’ne ait başlık kaldırılmış, imam hatip ortaokullarındaki öğrencilere 7’inci sınıftan itibaren ‘cihat’ kavramının anlatılacağı ortaya çıkmıştı.

Eğitim sendikaları ve velilerin 10 bine yakın şikâyet ilettiği, üniversitelerin ‘Zorunlu Eğitim Müfredatında Evrimsel Biyoloji Konusunun Yer Almasının ve Kapsamının Artırılmasının Gerekliliği Hakkında’ başlıklı rapor sunarak itiraz ettiği biyoloji dersinde de bakanlık geri adım atmadı.

Yeni müfredatta, lise son sınıf biyoloji dersinin müfredatında yer alan, ‘Hayatın Başlangıcı ve Evrim’ ünitesini “İlim midir, varsayım mıdır” diyerek çıkartan MEB, eleştirilere rağmen üniteyi müfredatın son halinde de kullanmama kararı aldı.

Bakanlık, taslak müfredatta çocuklara 7’nci sınıftan itibaren ‘cihat’ kavramının anlatılmaya başlamasına karşı gelen tepkiler üzerine cihar programdan çıkarıldı. 

Bakanlık tartışmalar ve AİHM’de açılabilecek davalara karşı din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin dilinde sadeleştirmeye gitti. Ayrıca Alevilik ve diğer dinlere daha geniş yer verildi.

Kategoriler

Güncel Türkiye GündemYazar Hakkında