Ateşyan’a protestolar sürüyor

Patrik Genel Vekili makamında görevini sürdüren Aram Ateşyan’a yönelik protestolar bu hafta da devam etti. Bu kez protestoların adresi Feriköy Surp Vartanants Kilisesi’ydi.

İstanbul patrikliği seçiminde yaşanan gecikme Ermeni toplumunda rahatsızlık yaratmaya devam ederken, Patrik Genel Vekili makamında görevini sürdüren ve çeşitli etkinliklere katılan Başepiskopos Ateşyan’a yönelik protestolar da sürüyor. Geçtiğimiz haftalarda Ateşyan’ın katıldığı bir ayin sırasında bir kişi İncil’i havaya kaldırarak sessiz bir protesto gerçekleştirmişti. Maral Müzk ve Dans Topluluğu’nun gösterisi sırasında da iki vakıf başkanı Ateşyan’a yönelik sözlü protestoda bulunmuştu. Aynı gösteride Değabah Bekçiyan’ın mesajı da uzun süre alkışlanmıştı. Ateşyan’a yönelik protestolar bu hafta da devam etti. Bu kez protestoların adresi Feriköy Surp Vartanants Kilisesi’ydi.

Ünlü Maestro Hovhannes Çekiçyan 90.yıldönümü vesilesiyle Patrikhane tarafından ‘Ormanyan Madalyası’na layık görüldü. 14 Mayıs Pazar günü Feriköy Surp Vartanants Kilisesi’nde düzenlenen Badarak ayinini Başrahip Tatul Anuşyan yönetti. Başepiskopos Aram Ateşyan ve Üstrahip Zadig Babikyan’ın riyaset ettiği ayinde Ateşyan protesto edildi. Üç kişi ellerinde tuttukları İncil’i havaya kaldırarak Başepiskopos Aram Ateşyan’ı patriklik seçimi nedeniyle protesto etti. Ateşyan verdiği vaazda anneler gününün öneminden bahsetti ve tüm annelerin Anneler Günü’nü kutladı. Ateşyan vaazına başladığı sırada kilise içinden bir grubun dışarı çıktığı gözlendi. Badarak’ın ardından da Kilisenin kapısının önünde bekleyen 15 kişilik bir grup da ellerinde ‘Patriğimizi Biz Seçeceğiz’ pankartları ile Başepiskopos Aram Ateşyan’ı protesto etti. 

Kategoriler

Toplum KiliseYazar Hakkında