PEN, Rebecca O’Brien ve Ken Loach’tan Gülmen ve Özakça mesajı

Açlık grevinin 76. gününde gözaltında olan Gülmen ve Özakça’ya sinemacılar Ken Loach, Rebecca O’Brien ve PEN International’dan destek mesajları geldi.

bianet’te yer alan habere göre, Uluslararası PEN Yazarlar Derneği (PEN International) ile sinemacılar Ken Loach ve Rebecca O’Brien, işlerine geri dönebilmek için yaptıkları açlık grevinin 76 gününde olan ve dün gözaltına alınan eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için destek mesajı yayınladı.

“Bizim politikacılarımız da çaba göstermeli”

İngiltereli sinemacılar Ken Loach ve Rebecca O’Brien’ın mesajı şöyle:

“Erdoğan iktidarı ve onun sessiz medyasının mağduru Nuriye ve Semih’in cesaretini selamlıyoruz ve desteklerimizi gönderiyoruz. Bizim politikacılarımız da adalet ve açık demokrasi isteyen Nuriye ve Semih’in taleplerinin ivedilikle yerine getirilmesi için çaba göstermeli.”

PEN’den 'Wernicke-Korsakoff' uyarısı

Uluslararası PEN’in resmi internet sitesinden yayınladığı mesajında da eğitimcilerin gözaltına alınmasını “kabul edilemez” olarak değerlendirdi, derhal serbest bırakılmalarını talep etti.

PEN, Ankara Tabip Odası’nın Gülmen ve Özakça'nın sağlık durumundaki belirtilerin Wernicke-Korsakoff Sendromunun öncü belirtileri olduğunu açıkladığını da hatırlattı.

PEN International Başkanı Carles Torner, “Gülmen ve Özakça’nın gözaltına alınmasının, Türkiyeli yetkililerin ifade özgürlüğü ve insan haklarına bakışını bir kez daha açığa vurduğunu” söyledi. Torner, “Bir an önce serbest bırakılmalılar” dedi.

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça, dün, açlık grevinin 75. Günündeyken sabaha karşı 01.00 civarında evlerine yapılan baskınla gözaltına alındı.

Gün boyunca da Ankara, Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde onlara destek için toplananlara polis müdahalesi gerçekleşti, darp edilerek gözaltına alınanlar oldu. Polis bugün anıt önü ve çevresini kapattı.

Gülmen ve Özakça’nın avukatlarından Selçuk Kozağaçlı, iki eğitimcinin bugün savcılığa ifade vermek üzere adliyeye götürüleceğini açıkladı.

Kategoriler

Güncel Türkiye GündemYazar Hakkında