Filipinler’de Ebu Sayyaf dehşeti: Kilise bastılar, rehineler var

Filipinler’de IŞİD'e bağlılık yemini eden Ebu Sayyaf örgütü, Marawi kentini kuşattı. Bugün itibariyle gelen haberlere göre örgüt, kentteki katedrale baskın düzenledi. Katolik kilisesinin rahibi, üç kilise görevlisi ve yaklaşık 10 kişilik cemaatin rehin alındığı bildiriliyor.

Filipinler Katolik Kilisesi lideri Episkopos Socrates Villegas yaptığı açıklamada, Rahip Chito Suganob, yaklaşık 10 cemaat üyesi ve üç kilise görevlisinin rehin alındığını açıkladı. Independent’ta yer alan habere göre Villegas, ‘Rahip Chito ve yoldaşlarının rehin alınması çatışma kurallarıyla ilgili her türlü normu ihlal ediyor” dedi. 

Ebu Sayyaf militanlarının, hükümetin güvenlik güçlerini geri çekmemesi halinde kilisedekileri öldüreceği tehdidinde bulunduğu belirtiliyor. 

Kent kuşatma altında 

Filipinler’de güvenlik güçleri, IŞİD'e bağlılık yemini eden Ebu Sayyaf örgütü liderini yakalamaya çalışıyor. Örgüt üyeleri ve askerler arasındaki çatışma sürerken, Mindanao Adası'ndaki Marawi kenti IŞİD'e bağlı bir grup tarafından kuşatıldı. 

Uluslararası haber ajanslarının Marawi'den geçtiği fotoğraflarda, silahlı askerlerin yolları kestiği ve kimlik kontrolü yaptığı görülüyor. Fakat yaklaşık 200 bin kişinin yaşadığı Marawi’den haber akışında da sorun yaşanıyor; zira kentin büyük kısmında elektrikler kesik. 

Savunma Bakanı Delfin Lorenzana dün Moskova’daki temaslar sırasında yaptığı açıklamada, “Marawi kenti karartılmış durumda, elektrik yok, her tarafta keskin nişancılar var’ açıklamasını yapmıştı.

Ebu Sayyaf militanları, adada üç askeri öldürdü. Savunma Bakanı Delfin Lorenzana, militanların bir hastane ile bir hapishaneyi işgal ettiğini, aralarında bir kilisenin de bulunduğu çok sayıda binayı ateşe verdiklerini dün duyurmuştu. 

Sıkıyönetim ilan edildi  

Devlet Başkanı Duterte, çatışma haberini Rusya'da aldı ve ziyaretini yarıda keserek Mindanao Adası'nda iki aylık sıkıyönetim ilan etti. 

Rusya lideri Vladimir Putin'le görüşmesinde yeni ve modern silahlar isteyen Duterte, "Buraya sizin desteğinizi almak ve yardım istemek için geldim. IŞİD'le mücadele etmek için modern silahlara ihtiyacımız var" açıklamasını yapmıştı. 

Malezya ve Filipinler arasındaki adalarda 1991'den beri faaliyet gösteren Ebu Seyyaf örgütü, şiddet ve rehin alma eylemleriyle biliniyor. Yakın dönemde IŞİD'e bağlılığını ilan eden örgüt, Mindanao ve Sulu'da bağımsız devlet kurmayı hedefliyor.

Örgüt geçtiğimiz yıllarda da turistleri rehin almış ve öldürmüştü. 

Kategoriler

Güncel Dünya Dünya