Vatikan Arşiv Müdürü'nden Ermenistan'a ziyaret

Vatikan Gizli Arşiv'inin ve Kütüphanesinin müdürü, Başepiskopos Jean-Louis Bruguès Ermenistan’a bir ziyarette bulundu.

Geçtiğimiz hafta, 31 Mayıs’ta gerçekleşen ziyarette Başepiskopos Jean-Louis Bruguès, Tüm Dünya Ermenileri Katolikosu Karekin II’yle görüştü. 

Eçmiadzin Enformasyon Merkezi tarafından yapılan açıklamaya göre, görüşmede Ermenistan’ın Vatikan Büyükelçisi Mikayel Minasyan da bulundu. 

Karekin II görüşmede, Katolik Kilisesi ve Ermeni Kilisesi arasındaki bağlara dikkat çekerek, Papa 2. Paul ve Papa Francis’in geçmişte yaptıkları Eçmiadzin ziyaretlerinin bu bağları sağlamlaştırdığını söyledi. 

Katolikos Karekin II Vatikan arşivlerinin araştırmacılara Ermeni Soykırımı’nın tanınması konusunda değerli belgeler sunduğunu belirtti; ayrıca 2015 yılında Vatikan arşivlerinde Ermeni Soykırımı’na dair belgelerin yayımlandığı dört ciltlik çalışmayı da takdirle karşıladıklarını söyledi. 

Cizvit rahip Georges-Henry Ruyssen tarafından hazırlanan ve 2015’te yayımlanan arşiv, Ermeni meselesine 19. yüzyılın sonundan 20. yüzyılın ortasına kadarki belgeleri içeriyor. Birçoğu Doğu Kiliseleri Senatosu’nun arşivine ait olan belgeler, papaların Osmanlı sultanlarına yazdıkları mektupları, Vatikan Dışişleri Temsilciliği ve kilisenin diğer yönetim departmanlarına ait belgeleri, misyonerlerin yazığı raporları, Ermeni patrikleri ve din adamlarından gelen mektupları ve kiliseye gelen tanıklıkları içeriyordu. 

Toplantıda konuşan Başepiskopos Jean-Louis Bruguès da Ermenistan’ı ziyaret etmesinden memnun olduğunu dile getirdi. 

"Kapımız araştırmacılara açık"

Görüşmenin ardından Jean-Louis Bruguès, Echmiadzin’de ruhban okulu oğrencileri için bir konferans verdi. Ermenihaber’de yer alan habere göre “Vatikan Apostolik Kütüphanesi ve Gizli Arşivi’ndeki Ermeni Hazineleri’ başlıklı konuşmada Jean-Louis Bruguès, Vatikan’ın arşivlerinin Ermeni araştırmacılar için de açık olduğunu belirtti. Her sene yaklaşık 15 bin araştırmacının Vatikan arşiv ve kütüphanesinde çalıştığını belirten Bruguès “Zengin Vatikan arşivi ve kütüphanesinin herkese açık olduğunu açıklamak için buraya geldim. Arşivimizde çalışmak isteyen genç bilim insanlarına kapımız açık” dedi ve arşivde Ermeni meselesiyle ilgili henüz araştırılmamış belgelerin olduğunu hatırlattı. Yazar Hakkında