"Her memurun ihbar yükümlülüğü vardır"

Dink cinayeti davasının İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden duruşmasında bugün Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı’nda görev yapan memurlar tanık olarak ifade verdi.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinde devam eden Dink cinayeti davası duruşmasında tanıklar ifade veriyor. 

Duruşmaya tutuklu sanıklardan Ali Fuat Yılmazer ve Ramazan Akyürek, tutuksuz sanıklardan da Reşat Altay ve Ahmet İlhan Güler  katıldı. Bazı tutuklu sanıklar da bulundukları cezaevinden SEGBİS aracılığıyla duruşmaya katıldı. 

Duruşmaya Dink ailesi avukatlarından Hakan Bakırcıoğlu, Sebu Aslangil, Hülya Deveci ve sanık avukatları katıldı.  

Duruşmada tanık olarak dinlenen Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi eski Başkanı Muzaffer Erkan, hedef şahıslar programıyla ilgili bilgi verdi. Hedef şahıslar programıyla ilgili çıkartılan genelgede imzası bulunan Erkan, "terör hedefi olan kişilerin daha aktif korunması için çıkartılan iç emir niteliğinde bir yazıdır. 10-11 ay daire başkanlığı yaptım. Dink gibi korunması gereken bir isim olmadı” dedi. 

Muzaffer Erkan özetle şunları söyledi: 

"Dink'in aşırı sol faaliyetlerden dolayı fişi vardı. Dink'in hedef haline geldiği istihbarat raporları eski fişine de işlenmeliydi."

" Korunma taleplerini illerdeki komisyonlar yapar. Benim dönemimde Daire Başkanlığı koruma tedbiri aldırmadı."

"Eğer can güvenliği tehdit altındaysa hangi daire hangi polis olursa olsun ihbar yükümlüğü vardır. Daire Başkanlığı eğer ilin girişimi olmadığını biliyorsa ikaz etmelidir."

Erkan’ın ardından Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığında daha önce büro amiri olarak görev yapan İlhan Murat Kulalar tanık olarak ifade verdi. 

Daire Başkanlığında hedef şahıslar programına veri gerişi yapan polis memuru Hüsamettin Yaman da tanık olarak ifade verdi. Yaman, C Şubesine ait evrakların girişini yaptığını, ancak Hrant Dink'le ilgili kendisine evrak gelmediğini, evrak girişleri konusunda kendi yetkisi olmadığını, girilmesi istenen evrakların kendisine geldiğini söyledi. 

Eski Emniyet İstihbarat Dairesi Başkan Yardımcısı Ömer Şen, Daire Başkanlığında görevli büro memuru Hasan Huseyin Koca, Daire Başkanlığında Şube Müdürü Adnan Daştan da tanık olarak dinlendi. 

Dink cinayeti davasının duruşması yarın devam edecek.

Kategoriler

Güncel Dink DavasıYazar Hakkında

1985 doğumlu. Güncel politika, insan hakları, azınlık mülkleri ve Kürt meselesi üzerine haberler yapıyor. Musa Anter Gazetecilik Ödülleri 2008 yılı en iyi haber ödülü sahibi.