Yüksekdağ: Adalet ihtiyacı her türlü siyasi aidiyetin ötesinde

Figen Yüksekdağ, Adalet Yürüyüşü'ne dair açıklama gönderdi: "Yürüyüşün bu kavşağında yolunuzun açık olmasını diliyorum. Yüzde 49’dan fazlasıyız; adaleti, barışı ve özgürlüğü kazanabiliriz."

Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) başlattığı Adalet Yürüyüşü 19. gününde. Halkların Demokratik Partisi’nden bir heyet bugün Adalet Yürüyüşü’ne destek ziyaretine bulunacak. Heyet saat 14:00'te Figen Yüksekdağ’ın tutuklu bulunduğu Kandıra Cezaevi önünde açıklama yapacak. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) tutuklu, eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) başlattığı Adalet Yürüyüşü’ne dair açıklama gönderdi.

Yüksekdağ’ın Kandıra 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nden gönderdiği açıklaması şöyle:

“Sayın Kılıçdaroğlu’nun başlattığı ve her kesimden hak ve adalet gönüllülerinin büyüttüğü yürüyüşün bu kavşağında yolunuzun açık olmasını diliyorum.

“Biz kadınlar için adalet, demokrasi, özgürlük yolunda atılan her adım değerlidir. Bu vesileyle tutuklu HDP ve DBP’liler, tutuklu milletvekilleri, belediye başkanları ve siyasetçiler olarak adalet yürüyüşü ve yürüyüşçülerine başarı dileklerimizi iletiyoruz. 

“Şüphesiz ülkemizin ve halklarımızın adalet ihtiyacı her tür siyasi aidiyetin ötesindedir. Hangi partiden, görüşten, aidiyetten olursak olalım, adalet herkes için yaşamsal bir ihtiyaçtır. Bu nedenle farklılıklarımızı bir kenara koyarak, parçalanan adalet terazisini yeniden kurmayı ve bunun için ortak mücadele vermeyi öncelemeliyiz.

"Herkes için adalet"

“100’e yakın belediye eşbaşkanı tutuklanmış, halen 11 milletvekili ve eşbaşkanları hapiste olan, binlerce üye ve yöneticisi rehin alınmış bir hareket olarak hukuk ve adaletin nasıl dibe çekildiğini yaşadık ve yakından biliyoruz.

“Şimdi yaşanan dibe vuruşun, yeniden yükselişe dönüştürülmesi için ortak vatan bilinci ve eşit yurttaşlık hukukuna sarılmak, herkes için adalet sözünü güçlü ve tutarlı söylemek, adalet yolunun demokrasi ve özgürlük duraklarından geçtiğini unutmamak gerekiyor.

"Yüzde 49'dan fazlasıyız"

“Gazetecilerin, siyasetçilerin, akademisyenlerin, canı pahasına işini, ekmeğini savunanların ve Saray gibi düşünmeyen herkesin hapishanelere doldurulduğu koşullarda, ayrışmayı değil amaçta ortaklaşmayı, durmayı değil her yaşam alanında yürümeyi başarmalıyız.

“Yüzde 49’dan fazlasıyız; adaleti, barışı ve özgürlüğü kazanabiliriz. Diyelim ki, bu yürüyüş yeni yollarda buluşsun, Maltepe’den fazlasına kapı açsın. Bu dileklerle adalet yürüyüşçülerine tutuklu siyasetçi arkadaşlarım adına kolaylıklar diliyorum. Adil, özgür ve demokratik bir Türkiye’de buluşmak üzere.” 

Kategoriler

Güncel GündemYazar Hakkında