İnsan hakları savunucularına Büyükada'da toplu gözaltı

İnsan hakları savunucularının korunması programı kapsamında Büyükada’da toplantılar yapan, çeşitli hak örgütlerinden insan hakları savunucuları gözaltına alındı.

Hukukçu Kerem Altıparmak, sosyal medyadan, meslek için eğitim kapsamında bir araya gelen insan hakları aktivistlerinin gözaltına alındığını duyurdu.  

Altıparmak'ın paylaştığı bilgiye göre Büyükada Karakolu'nda gözaltında tutulanlar şöyle:

Polis, Yurttaşlık Derneği’nden Nalan Erkem, Kadın Koalisyonu’ndan İlknur Üstün, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü İdil Eser, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Yönetim Kurulu üyesi Veli Acı, İnsan Hakları Gündemi Derneği’nden Günal Kurşun, Eşit Haklar İçin İzleme Derneği’nden Nejat Taştan, Yurttaşlık Derneği’nden Özlem Dalkıran, eski Mazlum Der'li aktivist Şeyhmus Özbekli ile toplantılara moderatörlük yapan Ali Garawi gözaltına alındı. 

Cumhuriyet’ten Kemal Göktaş’ın haberine göre büyük bir gizlilik içerisinde yürütülen soruşturmada avukatlara ve gözaltına alınanların yakınlarına dahi “kısıtlılık” kararı olduğu gerekçesiyle bilgi verilmedi.

Edinilen bilgiye göre, Türkiye’deki önde gelen insan hakları kurumlarının yöneticileri ve üyeleri Büyükada’da insan hakları savunucularının korunması programı kapsamında meslek içi eğtiim toplantısı düzenledi. 

Toplantılar sürerken insan hakları savunucularının oteline gelen polis bir ihbar olduğu gerekçesiyle toplu gözaltı işlemi uyguladı. 

Gözaltına alınanların yakınlarına dahi haber verilmezken akşam saatlerinde tesadüfen öğrenilen gözaltı işlemine karşı avukatlara da bilgi verilmedi. 

Büyükada’da Polis Merkezi’nde tutulan insan hakları savunucularının hangi suç isnadı ile gözaltında tutulduğuna ve ne kadar tutulacaklarına ilişkin bilgi verilmedi. 

Kategoriler

Güncel İnsan HaklarıYazar Hakkında