Doğan: Ölümü gösterip sıtmaya razı edilmek mi isteniyor?

CHP İstanbul vekili Selina Doğan, Süryani mülklerinin tahsis kararının iptal edilmesinin sorunu ortadan kaldırmadığına dikkat çekti, Hazine'ye devir kararının da iptal edilmesi gerektiğini belirtti.

Mardin’in Midyat ilçesinde Süryani cemaatine ait ve aralarında tarihi kiliselerin de bulunduğu taşınmaz mülklerin önce Hazine’ye, ardından Diyanet İşleri Başkanlığı’na tahsis edilmesinin yarattığı tepkiler üzerine Mardin Valiliği tahsis kararını iptal etti. Fakat sorun devam ediyor, tapular halen Hazine’ye devredilmiş durumda.  

Süryani Vakıfları, tapuların Hazine’ye devredilmesi yönündeki kararın da kaldırılması için Valiliğe başvurdu. 

CHP İstanbul milletvekili belirsizlik üzerine yazılı bir açıklama yayımladı.  

Açıklamada mülklerin herhangi başka bir kuruma devredilmesinin önünde bir engel olmadığını hatırlatan Doğan, “Süryaniler, ölümü gösterip sıtmaya razı mı edilmek istenmektedir?” diye sordu.

Türkiye’de azınlıklara ait ibadethanelerin ve mezarlıkların Lozan Antlaşmasıyla güvence altına alındığını vurgulayan Doğan, “Bu uygulama, Türkiye’nin kurucu antlaşması olan Lozan’ın açık bir şekilde ihlali anlamına gelmektedir. Bazı yasal boşluklardan yararlanılarak uygulanmaya çalışılan bu yöntem, Süryanilerin yanı sıra diğer azınlık cemaatlerinde de büyük bir endişeye yol açmıştır. Başka birçok sorunla uğraşmak zorunda kalan azınlıklar, bu kararla birlikte gelecek endişesi taşımaya başlamışlardır” dedi.

Mülklerin sadece Midyat’ta üç bin, genelde de 20 binden fazla mensubu olan Süryani topluluğa ait olduğunu belirten Doğan, “Çoğulculuğu esas almayı taahhüt eden bir hükümetin yapması gereken şey, bu mülkleri ilgili vakıflara devrederek, Süryani cemaatinin tasarrufuna bırakmaktır. Bunun için yasal boşluklar bir an önce giderilmelidir. Toplumun tamamı için talep ettiğimiz adalet, bir an önce azınlık cemaatleri için de tesis edilmek zorundadır” dedi. 

Kategoriler

Güncel AzınlıklarYazar Hakkında