Yannis Vasilis Yaylalı hakkında iddianame hazırlandı

22 Nisan’dan beri tutuklu bulunan aktivist ve vicdani retçi Yannis Vasilis Yaylalı hakkında iddianame hazırlandı. Yarım sayfalık iddianamede Yaylalı “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik”, “halk arasında korku ve panik yaratmak”, “halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama" ve “suçu ve suçluyu övmek”le suçlanıyor.

dihaber’de yer alan habere göre, yaklaşık 3 aydır tutuklu bulunan Barış aktivisti Yannis Vasilis Yaylalı hakkında yarım sayfalık iddianame hazırlandı. İddianamede Yaylalı’nın sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı paylaşımlar “suç” olarak gösterildi.

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde savaş uçakları tarafından gerçekleştirilen bombardımanda yaşamını yitiren 34 yurttaşın aileleri ile dayanışmak için köye yerleştikten sonra 22 Nisan tarihinde tutuklanan Barış Aktivisti ve vicdani retçi Yannis Vasilis Yaylalı hakkında iddianame hazırlandı. Yaylalı ile birlikte köye yerleşen vicdani retçi Meral Geylani, katliamda yaşamını yitirenlerin akrabaları olan Veli Encu ve Hatice Encu ile aynı dosyadan yargılanacak olan Yaylalı’nın iddianamesinde, sosyal medya hesapları üzerinden yapılan paylaşımlar suç delili olarak gösterildi. 

Uludere Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı ve Uludere Asliye Ceza Mahkemesine gönderdiği iddianamede Yaylalı’ya, “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek”, “halk arasında korku ve panik yaratmak”, “suçu ve suçluyu övmek” ve “halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılama” suçlamaları yöneltildi. 

Yine iddianamede Yaylalı’ya ayrılan bölümde sadece Roboski katliamı, HDP binalarına yapılan saldırılar ve Türkiye’nin Suriye’ye yaptığı operasyonlar hakkında farklı tarihlerde sosyal medya hesabı üzerinden yapılan paylaşımlara yer verildi.  

Davanın ilk duruşması ise 26 Ekim tarihinde Uludere Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek. 

Yannis Vasilis Yaylalı kimdir?

Samsun Bafralı olan Yaylalı, 1994 yılında gittiği askerliği sırasında PKK ile çıkan bir çatışmada yaralanmış ve PKK tarafından esir alınmıştı. Yaylalı, bırakıldıktan sonra 3,5 ay boyunca hapishanede tutuldu.

Devle yetkililerinin ailesine “Rum olduğunuzu biliyoruz, bu olayı fazla kurcalamayın” demesi üzerine Rum olduğunu öğrenen İbrahim Yaylalı, Cezaevinden çıktıktan sonra askere gitmeyi reddetti ve vicdani retçi oldu.

1998-2003 arası "örgüt üyeliği"nden yargılandığı davadan beraat eden Yaylalı, 2015'te Rum kökenli olduğu gerekçesiyle mahkeme kararıyla ismini değiştirdi ve Yannis Vasilis Yaylalı ismini aldı.

Roboski’de yaşanan katliamın ardından aileler ile dayanışmak amacıyla vicdani retçi Meral Geylani ile birlikte köye yerleşti. Birçok kez gözaltına alınıp serbest bırakılan Yaylalı yaklaşık 3 aydır Elazığ 2 Nolu Kapalı Cezaevi’nde tutuluyor.

Kategoriler

Güncel TürkiyeYazar Hakkında