İnsan Hakları savunucularının gözaltı süresi 7 gün uzatıldı

5 Temmuz’da gözaltına alınan hak savunucuları hakkında soruşturmayı yürüten savcı, ikinci defa 7 günlük ek gözaltı süresi aldı.

Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü İdil Eser ve aynı örgütten Veli Acu, Helsinki Yurttaşlar Derneği'nden Nalan Erkem ve Özlem Dalkıran, İnsan Hakları Gündemi Derneği'nden Günal Kurşun, Kadın Koalisyonu'ndan İlknur Üstün, Eşit Haklar İçin İzleme Derneği'nden Nejat Taştan'ın yanı sıra Şeyhmuz Özbekli ve Ali Garawi 5 Temmuz'dan bu yana gözaltında tutuluyor. 

İstanbul Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen soruşturma kapsamında insan hakları savunucuları “terör örgütü üyeliği” ile suçlanıyor. 

Cumhuriyet’ten Canan Coşkun'un haberine göre, Büyükada’da gözaltına alınan insan hakları savunucuları hakkındaki soruşturmayı yürüten savcı Can Tuncay 7 günlük gözaltı süresi aldı.  

Habere göre, gözaltındaki hak savunucularının ev aramalarında kitaplara el konulduğu, evi aranan Kadın Koalisyonu’ndan İlknur Üstün’ün evinde yapılan aramada aralarında Ece Temelkuran’ın “Biz Burada Devrim Yapıyoruz Sinyorita” isimli kitabının da yer aldığı 3 kitaba, Üstün’ün kadın çalışmaları ile ilgili video ve fotoğraflarının yer aldığı CD’ler, SİM kartları, 2 tane eski telefonu ile dijital materyallere de el konuldu. 

Kategoriler

Güncel İnsan HaklarıYazar Hakkında