‘Dışarıdaki Gazeteciler’den Cumhuriyet davasına çağrı

Dışarıdaki Gazeteciler, 24 Temmuz’da başlayacak olan Cumhuriyet davasına sosyal medya üzerinden çağrı yaptı.

11’i tutuklu 19 Cumhuriyet çalışanın yargılandığı davanın ilk duruşması, 24 Temmuz’da Çağlayan’daki İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Haber ve tweet’lerin suç delili sayıldığı iddianamede suçlamalar şöyle: 

Can Dündar, Mehmet Murat Sabuncu, Kadri Gürsel, Aydın Engin, Bülent Yener ve Günseli Özaltay’ın, “silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte yardım etme” suçundan ayrı ayrı 7.5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istendi. Akın Atalay, Mehmet Orhan Erinç ve Önder Çelik’in “silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte yardım etme” ve “hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma” suçlarından ayrı ayrı 11.5 yıldan 43 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi. Bülent Utku, Musa Kart, Hakan Karasinir, Mustafa Kemal Güngör, Hikmet Aslan Çetinkaya’nın da “silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte yardım etme” ve “hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma” suçlarından ayrı ayrı 9.5 yıldan 29 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını istedi. Ahmet Şık’ın ise “PKK ve DHKP/C” silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte yardım etmek” suçundan 7.5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istendi.

Duruşma öncesinde Dışarıdaki Gazeteciler, mahpus meslektaşlarının davasının takip edilmesi için dayanışma çağrısı yaptı.

Gazeteci Ahmet Şık, OdaTV davasından 2011’de tutuklandığında, “Ahmet ve Nedim’in arkadaşları (ANGA)” ismiyle kurulan inisiyatif, Şık ve Şener’in tahliye olmasıyla “Dışarıdaki Gazeteciler” adını almıştı. İnisiyatif, OdaTV davası, KCK Basın davası ve şimdi Cumhuriyet gazetesi davasından hapiste olan meslektaşları için eylemlere devam ediyorlar.

Kategoriler

Güncel BasınYazar Hakkında