Libération’dan tutuklu gazeteciler için özel sayı

Fransa’nın sol tandanslı gazetesi Libération, bugün ilk duruşmalarına katılacak Cumhuriyet gazetecileri ve Türkiye’deki tutuklu gazetecilerle dayanışmak üzere özel bir sayı yayımladı.

Cumhuriyet gazetesi için çıkarılan altı sayfalık özel ekte Cumhuriyet gazetesinin tutuklu yazar ve yöneticilerine değinilirken, Cumhuriyet davasının da ayrıntıları aktarılıyor.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, “Libération, Türkiye’deki tüm tutuklu gazetecilerle dayanışma içinde, 19 çalışanının davası için Cumhuriyet’e sayfalarını açıyor” diye sunulan ekte, Libération Yayın Yönetmeni Laurent Joffrin ve Cumhuriyet Vakfı Başkanı Orhan Erinç birer başyazı kaleme aldı.

Özel ekte Oya Baydar ve Ahmet İnsel’in Türkiye’deki son durumu ele alan analizleri, Aydın Engin’in Cumhuriyet’e karşı açılan ceza davasının nedenlerini ve ayrıntılarını aktaran yazısı ve Eray Ak’ın Murat Belge ile yaptığı ‘2017 yazında Türkiye’ konulu bir söyleşi yer alıyor. Ayrıca Cumhuriyet Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu’ya T24 Yayın Yönetmeni Doğan Akın’ın, Ahmet Şık’a Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu’nun, Turhan Günay’a Yiğit Bener’in ve Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü yöneticisi Sebastien de Courtois’nın Kadri Gürsel’e seslendikleri kısa mesajlar da yayımlanıyor.

Kategoriler

Güncel BasınYazar Hakkında