Adalılara bir dokun bin ah işit

Geçtiğimiz hafta TBMM’de düzenlenen bir basın toplantısıyla Adalar için S.O.S verildi. Adalar’da, bilhassa da Kınalıada’da sorunlar hep vardı ama son yıllarda artmış görünüyor. Görülen lüzum üzerine Kınalıada’nın yolunu tuttuk.

JULİA KÜTNAROĞLU
İŞHAN ERDİNÇ

Geçtiğimiz hafta CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan ve Kınalıada Platformu Sözcüsü Nurhan Çetinkaya'nın TBMM'de 'Adalar artık S.O.S. veriyor' çağrısıyla düzenlediği basın toplantısı yankı uyandırdı. Adalar’daki demografik yapı kaygısından sağlık ve güvenlik hizmetlerindeki yetersizliğe, taciz olaylarından motorlu araç kullanımına pek çok sorunun dile getirildiği toplantıda tek çözümün Adalar seçmeni olmaktan geçtiği vurgulandı. Bu gelişmelerin ardından mikrofon tuttuğumuz Kınalıada halkı bir hayli dertli. Seçmen kaydını adaya aldırmanın sorunları çözüp çözmeyeceği konusunda ise kafaları karışık.

Meclise taşınan sorunları nasıl değerlendirdiğini sorduğumuz bir Kınalıada sakini, belediyenin yetersiz kaldığını ve artık umudunun kalmadığını ifade ediyor:

"Adanın eski halkı burayı terk etti. Özellikle bu sene kiralık çok ev var. Elektrikli bisiklet olayı da çok vahim. Belediye meclisi hiçbir şey yapamıyor. Günübirlikçi problemi deseniz 15 yıldır var ve ada halkı denize giremiyor. Yeter ki belediye para alsın. Buradan 400 tane seçmen gitti geçen seçimlerde. Belediye başkanı kendi ağzıyla söyledi bize. Ben artık umut göremiyorum."

'Biz seçmeliyiz' 

Mikrofon uzattığımız genç bir Kınalıadalı ise demografik yapının ‘istemsiz bir şekilde’ değiştiği görüşünde. 

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN 

Kategoriler

Güncel Yaşam

Etiketler

Adalar