Ermenistanlı genç kızlar Google yarışmasında finalde

Ermenistan’dan 16-18 yaşları arasında beş kız öğrenci, Ermenice işaret dilini öğretmek amacıyla bir telefon yazılımı geliştirdi. Google’ın yarışmasında ödül kazanan ekip, bu hafta diğer finalistlerle birlikte teknoloji devinin genel merkezini ziyaret edip ödülünü aldı.

BM kadın birimi olan ‘UN Women’ ve Google’ın işbirliğinde hazırlanan, teknoloji ve inovasyonu bir araya getiren projelerin yarıştığı ‘Technovation Challenge’ yarışmasını kazanan dünyanın dört bir yanından genç kızlar, ödüllerini almak üzere ABD’ye seyahat etti ve Google Genel Merkezi’ni ziyaret etti. Ödül kazanan grubun içinde Ermenistanlı lise öğrencileri de bulunuyor. 

103 ülkeden 11 bin kız öğrencinin katıldığı yarışmada amaç barış, yoksulluk, çevre, eşitlik, eğitim ve sağlık kategorilerinde, toplumsal sorunlara çözümler üreten teknolojik projeleri hayata geçirmekti. 

Yarışmaya Ermenistan’dan katılan ve beş kız öğrenciden oluşan ekip, 12 aylık bir çalışmanın sonunda eğitim kategorisinde bir cep telefon uygulaması (aplikasyon) üretti. ‘One Step Ahead’ isimli uygulama, Ermenice işaret dilini öğretmek amacıyla bir araya getirilen videolardan ve işaret dili derslerinden oluşuyor. Program Ermenice ve İngilizce kullanılabiliyor.  Aghavni Hakobyan, Sona Avetisyan, Svetlana Davtyan, Violeta Mkrtchyan ve Vardanush Nazaretyan tarafından oluşturulan uygulamanın fikri, kızların sınıfına işitme engelli bir öğrenci katılınca oluşmuş. Öğrencilerden 17 yaşındaki Aghavni Hakobyan, yarışmanın kendisine programcı olmak konusunda ilham verdiğini söylerken 16 yaşındaki bir diğer öğrenci Sona Avetisyan ise duyma kaybı yaşayan insanlara yardımcı olmak için doktor olmak istediğini söylüyor. 

Ermenistan ekibi, Kenya ve Hindistan’la birlikte kişi başı 10 bin euro’luk ödülün de sahibi oldu. Yarışmanın 15’er bin dolarlık büyük ödülünü ise, acil durumlarda basılan bir tuşla kişinin yakınlarına bir imdat mesajı gönderen ‘QamCare’ isimli programın yaratıcısı dört kişilik Kazakistan ekibi kazandı.  

Ödül kazanan finalistler, California Mountain View’de bulunan Google Genel Merkezi’ne ziyarette bulundu ve ödüllerini aldı. Yazar Hakkında