Mide kanaması geçiren hak savunucusu Erkem'e kelepçeli 'muayene'

Mide kanaması geçiren tutuklu insan hakları savunucu Avukat Nalan Erkem kelepçeli muayene edildi. Erkem'e 2 ay sonraya sevk tarihi verildi.

Büyükadada bir otelde eğitim amaçlı bir toplantı halindeyken, 5 Temmuz günü polis tarafından yapılan baskınla gözaltına alınan ve ardından tutuklanan insan hakları savunucularından Avukat Nalan Erkeme, yaşadığı ciddi sağlık sorununa rağmen kelepçeli muayene yapıldı. 

Erkemin Avukatı Murat Dinçer, müvekkilinin itirazına rağmen kendisini kelepçeli olarak muayene eden cerrah hakkında şikayette bulunacaklarını söyledi.

Evrensel'den Fatih Polat'ın haberine göre, Silivri 9 Nolu Kapalı Cezaevinde tutuklu bulunan avukat ve insan hakları savunucusu Nalan Erkemin Avukatı Murat Dinçer, dün (22 Ağustos) saat 13.00te kendisini ziyaret ettiğini belirterek, müvekkilinin ciddi sağlık sorunları yaşadığını anlattı. Nalan Erkemin ciddi şekilde kilo verdiğini belirten Avukat Dinçer, şunları söyledi: Mide kanaması geçiriyor. İnce bağırsakta da doku bozulması gibi bir şey var. Bununla ilgili kendisi hastaneye sevk istedi. Hastaneye sevk için 1 Kasıma gün vermişler. Bu arada bugün (22 Ağustos) cezaevinin içindeki hastaneye sevk etmişler birilerini. Onu da sevk etmişler. Kendisi kapalı yerlerde tutulanlarla ilgili de uzman birisi ve buradaki tedavi sürecinin yararlı olmayacağını biliyordu. Gardiyanlar, gitmesinin iyi olacağını belirterek ikna etmişler. 

Cezaevinde hastaneye götürme işleminin kelepçeli gerçekleştiğini dile getiren Avukat Murat Dinçer, şöyle devam etti: Arkadaşımız Nalan bir avukat, normalde kelepçe vurulmamış birisi. Üstelik insan hakları aktivisti. Kelepçe ile götürmüşler. Daha da vahimi şu, genel cerrah elleri kelepçeli iken muayene etmiş onu.

Nalan Erkemin, genel cerraha Beni ellerimi çözmeden mi muayene edeceksiniz? diye sorduğunu anlatan Dinçer, Kendisi talep ettiği halde kelepçeyi çözmemişler. Bundan çok etkilenmiş, duyguluydu, gözleri doldu konuşurken dedi.  

Dinçer, müvekkilini kelepçeli olarak muayene eden genel cerrah hakkında şikayette bulunacaklarını söyledi.

Kategoriler

Güncel İnsan HaklarıYazar Hakkında