Kadri Gürsel: Her gazeteci yazmaya devam etmek ister, ben de devam edeceğim

Cumhuriyet gazetesinin 18 çalışanı ve yöneticisinin de aralarında olduğu 20 kişi hakkındaki davanın 3. duruşmasında yazar Kadri Gürsel için tutuksuz yargılanma kararı çıktı. Gürsel gece saatlerinde Silivri Cezaevi’nden tahliye oldu.

Mahkeme, Cumhuriyet davasında tutuklu yargılanan Ahmet Şık, Akın Atalay, Murat Sabuncu, Emre İper ve Ahmet Kemal Aydoğdu'nun tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

Dava 31 Ekim 2017 tarihine ertelendi. 

Geceyarısından sonra Silivri Cezaevi'nden tahliye edilen Kadri Gürsel, cezaevinin önünde bir konuşma yaptı. 

Cumhuriyet gazetesinde yer alan habere göre Gürsel, şunları söyledi:  

"Operasyon sırasında ve dava sürecinde bize verdikleri destekten ötürü herkese teşekkür ederim. Bize bir kez daha dayanışmanın ne kadar önemli olduğunu gösterdiler. Kamuoyu oluştuysa eğer bu sayede oluştu. Burada sevinilecek bir durum yok çünkü haksız yere mesnetsiz, asılsız suçlamalarla tutuklanan Cumhuriyet çalışanları söz konusu. Bu arkadaşlarımızın özgürlükleri ellerinden alındı. 

"Cumhuriyet davasının her celsesi tarihsel nitelikte oldu. Gerek yapılan savunmalar gerekse de iddia makamının iddialarının içinin ne kadar boş olduğunun gösterilmesi bakımından ve gazeteciliğin dirayetle savunulduğunun da göstermesi bakımından tarihsel nitelikteydi. Ama bugünkü celse fantastik özellikler taşıdı. Tanıklar açısından ben böyle nitelendiriyorum. Yargı kararları yargı tarafından açıklanmadan önce çeşitli gazetelere internet sitelerine servis ediliyor. Bu en başta yargının bağımsızlığını gölge altında bırakan bir durum. Buna son verilmeli. Her gazeteci yazmaya devam etmek ister şartlar müsaitse, ben de yazmaya devam edeceğim."  

Eşi Nazire Kalkan Gürsel de,  buruk bir sevinç yaşadığını söyleyerek, "İçerdeki ve dışardaki bütün arkadaşlarım için ben bugün şunu söylüyorum, adalet yerini buldu diyemem. Çünkü adalet yerini buldu diyecek bir dava değil bu" dedi.

Mahkemeden iki gazeteye suç duyurusu

Mahkemenin ara kararının beklendiği sıralarda sosyal medya hesapları üzerinden "Tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verildi" şeklinde tweet atan Akşam ve Star gazeteleri hakkında işlem başlatıldı. 

Mahkeme başkanı Abdurrahman Orkun Dağ, "Bu durumu haber yapan kişiler kim ise ya da buradan karar sızdıran bir kişi var ise bunlar hakkında cezai işlem yapılacaktır. Bu kişilerin adamlıkla bir ilgisi olduğunu düşünmüyorum" dedi.

Doğan Haber Ajansı'nda yer alan habere göre tutuklu sanıklardan Ahmet Şık ise bu aşamada şu açıklamaları yaptı:

"6 yıl önce beni Ergenekon'da suçladıklarında yine bu şekilde haberleri STV veriyordu. Ben bu oyunu gördüm. Ya sizin heyetinizden birisi, ya kalemden birisi bazı medya organlarına belge sunuyor. Ben gazeteciyim. Bana belge getirirlerse yazarım. Ben bu suç duyurusunu gazetelere yönelik değil, bu belgeyi sızdıranlara yapılmasının gerektiğini söylüyorum"

Mahkemenin, "savcılığın görüşünü mahkeme kararıymış gibi gösterdiği" belirtilen iki gazetenin sorumluları hakkında basın bürosu savcılığına suç duyurusunda bulunduğu açıklandı.

Bir sonraki duruşma 31 Ekim'de görülecek.

Kategoriler

Güncel BasınYazar Hakkında