Küba'da af ilan edildi

Küba hükümeti çıkarttığı bir af yasasıyla 2 bin 900 siyasi tutukluyu serbest bırakacak. Papa 16. Benedikt'in Küba'yı ziyareti öncesinde açıklanacak af yasasının çıkartılmasında, Katolik Kilisesi'nin arabuluculuk çalışmalarının ve mahkum ailelerinin taleplerinin etkili olduğu ifade ediliyor.

 

Papa XVI. Benedict önümüzdeki bahar aylarında Cuba’yı ziyaret edecek. Vatikan yetkililerinin ifadelerine göre Papa II. Jean Paul’ün 1998’de gerçekleştirdiği tarihi dünya turundaki kısa ziyaretinin ardından bu ziyaret Küba’ya yapılacak ikinci ziyaret olacak.

Kesin tarihi belli olmayan ziyaretin 400 yıldır kutlanan ve Küba’nın koruyucu azizi olarak kabul edilen Caridad del Cobre azizesini anma gününe denk getirilmesi planlanıyor. Geçtiğimiz hafta Vatikan’dan yapılan açıklamada ziyaretle ilgili, “Küba’da inanç yaşamını hareketlendirmek için eşsiz bir fırsat olacaktır” denildi ve Meksika’nın da aynı yolculuk çerçevesinde ziyaret edileceği aktarıldı.

Düzeltilmiş ilişkiler

1959’da Fidel Kastro önderliğinde gerçekleştirilen devrimin ardından, kilise karşıtı eylemler çoğalmış, dini okullar kapatılmış ve Noel gibi Hristiyan yortularının kutlanmasına engel olunmaya çalışılmıştı. Dini inanışa sahip olanların Komünist partiye girişinin de engellendiği ülkede soğuk savaş döneminde ilişkiler yumuşamış ve her inanıştan insanların Komünist Parti’ye girmesi önündeki engeller kaldırılmıştı. 90’lardaki bu iyileşmenin ardından Castro kendisiyle özdeşleşmiş haki üniformasını üzerinden çıkararak 1998’de Papa II. Jean Paul’ü klasik bir takım elbise giyinerek hava alanında bizzat karşılamıştı.

2900 siyasi tutuklu serbest kalacak

Küba’nın yakın tarihinde kilise önemli rol oynayarak politik tutuklularla müzakere yapılmasını ve 2009-2010 yıllarında serbest kalmalarını sağladı. Ayrıca Castro ve danışmanlarına destek vererek adada serbest piyasaya yönelik değişikliklerin yapılmasına ve ada ekonomisinin toparlanmasına da yardımcı oldu.

84 yaşındaki Papa Benedict’in nadir çıktığı uzun yolculuklardan birisi olan Küba ziyareti sırasında siyasi affın ilan edilmesi ve tutukluların serbest bırakılması planlanıyor.

Küba'da, 2 bin 900 tutuklu ve hükümlüyü kapsayan affın 'insani gerekçelerle' yapıldığı söylenirken, serbest kalacak mahkumlar arasında 60 yaşını geçmiş ve hasta olanlar, kadınlar ve önceden suça bulaşmamış bazı gençler olduğu belirtiliyor. Küba Devlet Başkanı Raul Castro, 'devlet güvenliğine suç işleyenler'den bir bölümünün de salınacağını, ancak bunların politik nedenlerle cezaevinde olmadığını söylüyor.

Haber - Yabancı kaynaklardan çeviri

Kategoriler

Güncel Dünya