Musa Dağ’ı bu kez direnişçiler anlatıyor

Ermeni Soykırımı’nın unutulmaz sayfalarından, ‘Musa Dağ Direnişi’nin gerçek hikâyesi Aras Yayınları tarafından yayınlandı. Franz Werfel’in ünlü romanı ‘Musa Dağ’da Kırk Gün’ ile edebiyat tarihine geçen direniş, bu kez bizzat tanıklarının diliyle okurlara sunuluyor.

Anadolu’nun tarihe geçmiş en önemli direniş hareketlerinden biri olan ‘Musa Dağ Direnişi’, Türkçede ‘Halep’in Baronları’ kitabıyla tanınan İtalyan yazarlar Flavia Amabile ve Marco Tosatti’nin kaleminde yeniden canlanıyor. Flavia Amabile, İtalya’nın tanınmış gazeteci-yazarlarından biri ve ünlü La Stampa gazetesinde çalışıyor. Gazeteci-yazar Marco Tosatti ise özellikle Katolik Kilisesi üzerine yaptığı çalışmalarla tanınıyor. Yazarlar, Hatay, Antakya’daki Musa Dağ’ın eteklerindeki altı köyün sakinlerinin büyük bir kısmının, 1915’te Ermenilerin tehcir emri geldiğinde, bu emre uymaktansa ata yurdunda kalıp direnmeyi, onurlu bir şekilde hayatta kalma mücadelesi vermeyi tercih eden Musa Dağlıların hikâyesini, belgelerden ve bizzat Musa Dağlıların kaleminden çıkmış anılardan hareketle aktarıyor.

Gündelik hayat

‘Musa Dağ Direnişi’, kendilerinden çok daha güçlü ve silahlı bir orduya karşı yurtlarını ve canlarını cesurca savunan insanların onurlu mücadelesine ayna tutarken, aynı zamanda onların gündelik yaşantılarına, geleneklerine, ritüellerine, yeme içme pratiklerine ve hayatlarının pek çok farklı yüzüne de bakıyor. İnsan hikâyelerinden yola çıkan, bunu yaparken de siyasi ve toplumsal gelişmelere de ışık tutan bu kitapta, bir halkın bizzat yazdığı bir direniş destanı tüm yönleriyle ve çok sayıda fotoğraf eşliğinde ele alınıyor. 

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN 

Kategoriler

Kültür Sanat Edebiyat


Yazar Hakkında

1967 İstanbul doğumlu. Agos yazı işleri müdürü ve kitap eki Kirk'in editörü; güncel politika, dini akımlar, tarihle ilgili güncel tartışmalar ve yeni çıkan kitaplar hakkında haberler yapıyor.