Ankara-Bakü hattında doğalgaz anlaşması

Azerbaycan doğalgazının Türkiye üzerinden Avrupa’ya transit olarak taşınmasını öngören Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı yapımına ilişkin mutabakat imzalandı.

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Azerbaycan Sanayi ve Enerji Bakanı Natıg Aliyev tarafından 26 Aralık Pazartesi günü imzalanan anlaşmayla, Türkiye’de ‘Şahdeniz 2 Projesi’ dahilinde üretilecek olan doğalgazın ve Bakü’den gelen doğalgazın önemli bir kısmının Avrupa’ya aktarılacağı belirtiliyor.

25 Ekim 2011’de, Hükümetler Arası Anlaşma ile başlatılan sürece ilişkin açıklamada bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, iki ülkenin kurduğu enerji yolu üzerinde gerek Bakü-Tiflis-Ceyhan ham petrol boru hattı gerekse Bakü-Tiflis-Erzurum doğalgaz boru hattının inşa edildiğini hatırlatarak şöyle konuştu:

“Avrupa’nın artan doğalgaz ihtiyacını karşılamak üzere birçok proje konuşuldu, konuşulmaya da devam edecek. Böyle bir müstakil boru hattı anlaşmasını imzalıyor olmak o projelerin kesildiği ve rafa kaldırıldığı anlamına gelmemekte. Özellikle Doğu'daki kaynakların, Batı'ya ulaştırılmasında önemli bir alternatif yol olan bu müstakil boru hattı artık üretici ülkelere ve kaynak projelere hiçbir mazeret bırakmamaktadır. Ola ki, taşıma tarifesi ile alakalı, fizibilite ile alakalı bir mazeret varsa artık onlar da ortadan kalkmaktadır. Proje ile birlikte özellikle Batı'da gaz ihtiyacı olan ülkelerin bir kısmının gösteremediği çabayı, gaz üreticisi olan Azerbaycan ile birlikte Türkiye somutlaştırmakta ve göstermektedir.”

Anlaşma kapsamında, Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi (SOCAR) ve Türkiye’den Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi (Botaş) ile Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ilk Ortaklar olarak yer alacak. Süreç içerisinde diğer uluslararası petrol ve doğalgaz şirketleri de konsorsiyuma dahil olabileceği belirtiliyor.

Kategoriler

Güncel Türkiye Dünya