Hak savunucuları 25 Ekim’de hakim karşısında

Büyükada’da hak savunucularının güvenliği konulu bir toplantı nedeniyle haklarında dava açılan dokuzu tutuklu, toplam 11 hak savunucusunun ilk duruşma tarihi belli oldu.

İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi, hak savunucularının yargılanacağı davanın ilk duruşmasının 25 Ekim 2017’de saat 10.00’da Çağlayan Adliyesi’nde İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi salonunda görülmesine karar verdi. Duruşma tarihi basına yansıdığında avukatlara henüz tebligat yapılmadığı ortaya çıktı.  

Büyükada’da gözaltına alındıktan sonra sekizi tutuklanan 10 hak savunucusu hakkındaki iddianame geçtiğimiz hafta hazırlanmış; Haziran 2017’den beri tutuklu bulunan Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı avukat Taner Kılıç da bu iddianameye “şüpheli” olarak eklenmişti.

Cumhuriyet savcısı Can Tuncay’ın hazırladığı iddianamede, 10 hak savunucusuna “Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek”, “silahlı terör örgütüne üyelik” suçlamaları; Taner Kılıç’a ise “silahlı terör örgütüne üyelik” suçlaması yöneltiliyor.

İddianamede hak savunucularının üye oldukları iddia edilen örgütler “FETÖ/PDY, PKK/KCK ve DHKP/C” olarak sıralanıyor.

İstanbul Büyükada'da “insan hakları savunucularının korunması dijital güvenliği” konulu bir atölye çalışması için bir otelde biraraya gelen 10 insan hakları savunucusu, 5 Temmuz’da otele düzenlene polis baskınıyla gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanlardan 30 saat boyunca haber alınamamıştı.

Hak savunucularıyla ilgili gözaltı kararının da gözaltına alınmalarından tam beş saat sonra verildiği ortaya çıkmıştı.

18 Temmuz’da İnsan hakları savunucuları Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü İdil Eser, Helsinki Yurttaşlık Derneğinden Özlem Dalkıran, İnsan Hakları Gündemi Derneğinden Günal Kurşun ve Veli Acu, İsveç vatandaşı insan hakları eğitimcisi Ali Garawi, Almnaya vatandaşı insan hakları eğitimcisi Peter Steudtner tutuklanmıştı.

Kadın koalisyonundan İlknur Üstün, Helsinki Yurttaşlık Derneğinden Nalan Erkem, Eşit Hakları İzleme Derneğinden Nejat Taştan, Hak İnisiyatifinden Şeyhmus Özbekli yurtdışına çıkış yasağı ve haftada üç gün adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 21 Temmuz’da savcı, dört hak savunucusunun serbest bırakılmasına itiraz etti ve haklarında yakalama kararı çıkartıldı. Evlerinden gözaltına alınan Üstün ve Erkem 23 Temmuz’da tutuklanmıştı.

25 Temmuz'da Nejat Taştan ve Şeyhmus Özbekli haftada iki gün adli kontrol şartıyla ve yurtdışına çıkma yasağıyla serbest bırakılmıştı.

Mahkemeye çağrı

Hak savunucularının avukatlarından Hülya Gülbahar, Bianet sitesine yaptığı açıklamada duruşma tarihinin avukatlardan önce medyaya servis edilmesine tepki gösterirken duruşmaya yakın bir tarih verilmesini ise olumlu bir gelişme olarak değerlendirdi. Gülbahar şöyle konuştu:  

“Yakın bir duruşma günü verilmesi çok olumlu bir gelişme. Haksız yere 100 günü aşkın süredir gözaltında ve tutuklu olarak özgürlüklerinden alıkonan tüm hak savunucularının en geç duruşma günü, hatta hemen şimdi salıverilmeleri gerekir. Hukuken bu mümkün ve gereklidir. Avukatlarına duruşma günü bildirilmeden medyada bir takım yayın organlarında yayınlanıyor olması, bu davanın ilk günden itibaren hukuk dışı mecralarda hukuka aykırı bir biçimde kotarılmakta olduğunun bir kez daha kanıtlanması anlamına gelir. Yürürlükteki Türkiye hukuk mevzuatı açısından da açık bir suçtur. Tüm insan hakları savunucularını insan hakları hareketine destek veren herkesi duruşmaya bekliyoruz.”

Kategoriler

Güncel İnsan Hakları

Etiketler

hak savunucuları


Yazar Hakkında