26 yıl sonra ilk kutlama

Ermenistan’ın bağımsızlığı, İstanbul’da düzenlenen bir etkinlikle ilk kez kutlandı. Çok sayıda davetlinin katıldığı gecede Ermenistan’dan gelen Kadans topluluğu sahne aldı.

Ermenistan Cumhuriyeti’nin 26. bağımsızlık yıldönümü vesilesiyle İstanbul’da bir konser ve davet gerçekleştirildi. Etkinliğin ev sahibi Karadeniz Ekonomik işbirliği Örgütü nezdinde Ermenistan Cumhuriyeti Daimi Temsilcisi olan Arsen Avagyan ve Temsilci Yardımcısı İgor Mardirosyan’dı. 14 Ekim Cumartesi günkü etkinliğin adresi Beşiktaş’taki Fulya Sanat Merkezi’ydi. Ermenistan’dan gelen Kadans topluluğunun bir konser verdiği geceye özellikle İstanbul Ermeni toplumundan geniş katılım oldu. Gecede Maral Müzik ve Dans Topluluğu da sahne aldı. 

Arsen Avagyan ve eşi Meri Avagyan ile İgor Mardirosyan ve eşi  Liana Mardirosyan’ın’ın davetlileri tek tek kapıda karşıladığı etkinliğe Patrik Kaymakamı (Değabah) Karekin Bekçiyan, Başepiskopos Aram Ateşyan, Ruhani Kurul Başkanı Episkopos Sahak Maşalyan, Başrahip Zakeos Ohanyan ve ruhaniler katıldı. Ermeni Protestan Kilisesi’ni Pastör Kirkor Ağabaloğlu,  Katolik Kilisesi’ni de Rahip Vartan Kazancıyan temsil etti. CHP milletvekili Selina Doğan ve HDP milletvekili Garo Paylan da geceye katılanlar arasındaydı. Gecede Rusya, Belarus, İran ve Almanya’nın İstanbul’daki diplomatik temsilcileri de yer aldı. Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar’ın danışmanı Nurhan Palakoğlu ve Şişli Belediyesi Meclis Üyesi Vasken Barın’ın yanısıra İstanbul Ermeni toplumundan çok sayıda  katılımcı salonda yerlerini aldılar.  

Bercuhi Berberyan ve Boğos Çalgıcıoğlu’nun sunduğu gece Organizasyon Komitesi’nden Jamanak gazetesi Genel Yayın  Yönetmeni Ara Koçunyan ve KEİ nezdinde Ermenistan Cumhuriyeti Daimi Temsilcisi Arsen Avagyan’ın konuşmaları ile başladı. Koçunyan ve Avagyan konuşmalarında Ermenistan Cumhuriyeti’nin bağımsızlığının ilk kez İstanbul’da kutlandığını hatırlatarak gecenin önemine dikkat çektiler. Koçunyan bununla beraber tarihsel sürece bir gönderme yaparak son kez 1919’da, o dönemdeki Ermenistan Cumhuriyeti’nin bağımsızlığının yıldönümünde İstanbul’da bir toplantı olduğunun altını çizdi. Koçunyan etkinliğin Tarkmançats (Çevirmenler) Bayramı’na rast geldiğini de anımsattı. Koçunyan etkinlik vesilesiyle Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan devlet yöneticilerine iyi dileklerini iletti ve Tüm Dünya Ermenileri Ruhani Önderi Katolikos Karekin II’nin ve ruhanilerin göğe yükselen dualarının Ermenistan için önemine işaret etti. Avagyan da konuşmasında bu 26 yıllık sürece zorlukların ve bu zorlukların üstesinden gelinmesinin damga vurduğunu söyledi ve Ermenistan Cumhuriyeti’nin tüm dünya Ermenilerini etrafında topladığını vurguladı. Avagyan konuşmasında etkinliğe emeği geçen herkese teşekkür etti. Konuşmaların ardından Silva Gomikyan da Vazken Katolikos I’in Ermenistan’ın devlet olmasına dair tarihsel bir mesajını seslendirdi.

Ardından Ermenistan’dan gelen Kadans topluluğu sahne aldı. 5 kişiden oluşan topluluk geleneksel  Ermeni ezgileri ile Sayat Nova ve Gomidas şarkılarının yanısıra Astor Piazzola başta olmak üzere Arjantin ve  Latin Amerikalı bestecilerin eserlerine yer vererek dinleyicilere unutulmaz bir gece yaşattı. Kadans’ın performansı izleyicilerden büyük beğeni topladı. Konserin bir bölümünde Maral Müzik ve Dans Topluluğu da sahne aldı.

Konserin ardından geceye emeği geçenlere plaketler verildi. Bu çerçevede gecenin gerçekleşmesine en önemli desteği veren Surp Pırgiç Hastanesi Vakfı Başkanı Bedros Şirinoğlu da plaket aldı. Şirinoğlu’na plaketini Emekli büyükelçi Özdem Sanberk takdim etti.  

Kadans: Piazzola için yola çıkmışlardı

2004 yılında kurulan Kadans topluluğu gitarda Hagop Çağatszbanyan, kemanda Varaztad Khaçumyan, akordeonda Merujan Khaçumyan, piyanoda Sofi Mikaelyan, kontrbasta Kurken Amiryan’dan oluşuyor. Grup aslında Arjantinli ünlü müzisyen Astor Piazzola’nın eserlerini seslendirmek üzere kurulmuş. Ancak grup zaman içinde repertuarını genişleterek Avrupa, Amerika, Rus ve Ermeni klasiklerini de seslendirmeye başlamış. Grup aynı zamanda kendi bestelerini de seslendiriyor. Kadans ilk önemli konserini 2005 yılında Arjantin’da vermiş. Daha sonra dünyanın çeşitli ülkelerinde sahne almış ve çok sayıda festivale katılmış, ayrıca Çin’deki Ermeni kültürü günlerinde de eserlerini icra etmiş.  Grubun “Expressia: Armenian Metamorphosis” ve “Expressia: Tangos-Fantasies” adlı iki albümü bulunuyor. 2010 yılında Ermenistan’da “Yerevan Tango” festivalinin gerçekleşmesinde katkısı olan grup, 2014 yılında Tiflis’te Sayat Nova’nın 300. doğum yıldönümü adına gerçekleştirilen konserde de  sahne almıştı. Yazar Hakkında