‘Harita’ haberlerine dair açıklama

Geçtiğimiz günlerde Türkiye basınında 'skandal harita' başlığıyla gündeme gelen haberlerle ilgili Almanya Ermenileri Dini Liderliği ve Kültür Kolu bir açıklama yaptı; haritanın hiçbir şekilde Liderlik'in görüş ve düşüncelerini yansıtmadığı vurgulandı.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye basınında “Skandal harita” başlığıyla yer alan bazı haberlerde Almanya’nın Köln kentinde “Ağrı Dağı’nın Sessizliği- Ermeni Kültürü ve Tarihi” başlıklı bir konserden bahsedilmiş, Almanya Ermeni Piskoposluğu tarafından düzenlendiği söylenen etkinlikte Türkiye topraklarının bir kısmını ‘Armenia’ olarak gösteren bir haritanın duvara yansıtıldığı yazılmıştı. Haberler üzerine Almanya Ermenileri Dini Liderliği ve Kültür Kolu bir açıklama yayınladı. Açıklamada haritanın hiçbir şekilde Almanya Ermenileri Dini Liderliği ve Kültür Kolu’nun görüş ve düşüncelerini yansıtmadığı vurgulandı.

Açıklama şöyle:

“Sevgili Dostlar, Almanya Ermenileri Dini Liderliği Kültür Kolu'nun değerli destekçileri ve misafirleri,

Bu yılki Köln Ermeni Kültür Günleri'nin açılış akşamı sonunda meydana gelen tatsız olaydan ötürü üzüntü duyduğumuzu işbu açıklamayla kamuoyuna bildirmek isteriz.

Gecenin sanatsal sorumlusunun tiyatro gösterisinin sonunda yaptığı şahsi açıklamalar ve gösterdiği, güncel gerçeği yansıtmayan haritanın hiçbir şeklide Kültür Kolu'muzun görüş ve düşüncelerini yansıtmadığını, Kültür Kolumuz ile yapılan ön görüşme ve prova çalışmalarının içeriğiyle bağdaşmadığını açıkça vurgulamak istiyoruz. Sanatçının sanat özgürlüğü çerçevesinde yapmış olduğu talep ve açıklamalar sadece kendi şahsi düşüncelerini yansıtmaktadır.

Almanya Ermenileri Dini Liderliği

Kültür Kolu olarak bu düşünce ve açıklamalardan kendimizi muaf ve uzak tutuyoruz.

Ortaya çıkan tatsız durumdan ötürü özür dileriz.

Saygılarımızla

Serope Odabasyan

Almanya Ermenileri Dini Liderliği Kültür Kolu Başkanı”

Kategoriler

Güncel Diaspora


Yazar Hakkında