Obama'nın rakipleri Bush'u aratmıyor

Amerika Birleşik Devletleri'nin 45. başkanının kim olacağı 11 ay sonra belli olacak. Şu an liderlik koltuğunda oturan Barack Obama'nın tekrar Demokrat Parti'nin başkan adayı olmasına kesin gözüyle bakılırken, Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı henüz belli değil. İşte Cumhuriyetçi Parti'nin 'Bush'u aratmayan' aday adayları.

 

Alaz Kuseyri

2012 seçimleri öncesinde Cumhuriyetçi Parti'nin aday adayları arasında kıran kırana bir mücadele sürerken bazı Cumhuriyetçi aday adayları tüyler ürperten söylemlere sahip. Mücadelenin iyice ısındığı bu günlerde sizlere Cumhuriyetçi aday adaylarını tanıtmak istedik.

 

Hermann Cain: Waterboarding işkence metodunu geri getirmek istiyor. Ama bundan fazlası var. Kendisi bir siyah olan Cain, ABD'de siyahların ayrımcılığa uğramadığını, isterlerse başarılı olduklarını, kendisinin bunun örneği olduğunu söylüyor. ABD'deki siyahların çoğunun beyninin yıkandığını ve bu yüzden Cumhuriyetçilere oy vermediğini iddia ediyor. Cumhuriyetçiler için kritik öneme sahip Florida'da yapılan ön seçimden açık ara galip çıkan siyahi aday gerçek bir Müslüman karşıtı. Tedavi gördüğü hastanede ameliyata giren doktorun Müslüman olduğunu öğrenince kendisini kötü hissettiğini, “Müslümanlar’ın kâfirleri öldürmekle yükümlü oldukları için” kendisinin de ameliyat odasından sağ çıkamayabileceğini düşündüğünü ifade etmişti. Wall Street'i İşgal et eylemcilerini de eleştiriyor. Protestoculara 'Wall Street'i, büyük bankaları suçlamayın, eğer bir işe sahip değilseniz ve zengin değilseniz, kendinizi suçlayın' diye seslenmişti. Müslümanlara karşı nefret söylemine sahip olan Cain, camilerin yasaklanabileceğini söylemişti.

Rick Perry: Obama yönetimini dine savaş açmakla suçluyor ve bunu bitireceğini söylüyor. Seçim mesajında 'İnanç Amerika'yı güçlü yapmıştı. Tekrar Amerika'yı güçlü yapabilirsiniz' diyor. 'Eşcinseller orduda görev yapabilirken, gençlerimiz noeli özgürce kutlayamıyor, okulda dua edemiyor' diyen Perry, homofobik olmakla da eleştirilmişti. Perry, ABD ordusunun Irak'tan çekilmesine de karşı çıkmıştı. 2009 yılında İsrail'den 'Kudüs'ün Savunucusu' ödülünü alan Perry, Obama'yı İsrail'i Ortadoğu'da yalnız bırakmakla suçluyor. Perry, İsrail-Filistin sorununda 1967 sınırlarının temel alınmasına da karşı.

Mitt Romney: Mormon kökenli bir aday. Massachusetts valisiyken Obama'nın Senato'dan geçirmeyi başardığı Sağlık Reformu'na benzer bir kanun hazırlamıştı. Ancak kendisi Obama'nın programını eleştirirken, 2006'da Massachusetts valisiyken hazırladığı sağlık kanununu savunuyor. Yine Massachusetts valisiyken bu eyaletteki bir mahkeme eşcinsel evliliklere onay vermişti. Mahkemenin kararıyla Massachusetts ABD'de eşcinsel evliliği yasallaştıran ilk eyalet olmuştu. Her ne kadar Perry kararı eleştirse ve eşcinsel evliliği yasaklamak için destek arasa da aslında bunu Cumhuriyetçi Parti'de aday olabilmek için yaptığını düşünenler var.

Michele Bachmann: Başkan olursa, Obama döneminde yasaklanan Waterboarding tekniğiyle bilgi alma metodunu geri getirmek istediğini söyledi. Waterboarding bir işkence tekniği olarak kabul ediliyor. Bachmann, 24 kişinin öldüğü ABD'deki Irene kasırgasını da 'Tanrı'dan politikacılara bir uyarı' olarak tanımlamıştı. Bachmann,Tanrı'nın böylece politikacılara kesintilere giderek bütçe açığını kapatmalarını söylediğini ifade etmişti. Gelen tepkiler üzerine ise şaka yaptığını ifade ederek geri adım atmıştı.

Newt Gingrinch: ABD'deki Yahudi kanalı Jewish Channel'a verdiği röportajda Filistinlilerin icat edilmiş bir halk olduğunu iddia etti. Osmanlı İmparatorluğu'nda Filistin Devleti'nin olmadığını, Filistinlilerin gidecek birçok yeri olduğunu savundu. Eşcinsel kız kardeşi Candace Gingrich Jones ise ağabeyini değil, Obama'yı destekliyor. Ağabeyiyle eşcinsellik meselesinde ayrıldıklarını söylüyor.

Kategoriler

Güncel Dünya