Kayyum, Kültür Bakanı'nın açıklamasına rağmen 'yıktırmam' diyor

Edremit Belediyesi'ne atanan kayyum Atıf Çiçekli, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş'un açıklamasına rağmen Ermeni mezarlığı üzerine inşa edilen tuvaletlerin kaldırılmayacağını söyledi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda konuşan HDP İstanbul milletvekili Garo Paylan, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş'a Van'ın Edremit ilçesinde Ermeni mezarlığının üzerine inşa edilen tuvaletle ilgili soru yöneltmişti. Kurtulmuş bunun üzerine söz konusu yapıların 60 gün içerisinde kaldırılacağını, konunun takipçisi olacaklarını söyledi.

Ancak Edremit Belediyesi’ne kayyım atanan Atıf Çiçekli, haftasonu sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Kurtulmuş’un açıklamasının çarpıtıldığını iddia edip bölgede bir yıkım olmayacağını söylemekle kalmadı, söz konusu bölgede herhangi bir Ermeni mezarlığı olmadığını da iddia etti. Çiçekli, Paylan’ın da yalan söylediği iddia etti. 

Açıklama şöyle: 

"Değerli Hemşerilerim; yaz aylarında Edremit halk plajını hep beraber açtık. Buradaki binaların 1967 yılında yapıldığını, harabe halde olduğunu, buraları temizleyip hizmete açtığımızı daha öncesinde paylaşmıştım. Bu hizmeti karalamak için hertürlü çaba içine girdiklerini de hatırlarsınız. Şimdi de Kültür ve Turizm Bakanımızın buradaki asfaltın bir kısmının kaldırılması ile ilgili açıklamasını çarpıtıyorlar. Birinci ağızdan söylüyorum basit bir asfaltın parke taşı ile değişimi(100 m2) mevzusunu kendi yalanlarına alet etmeye çalışıyorlar. Herhangi bir bina veya yapı yapmadık ve YIKMAYACAĞIZ. Burada bir ermeni mezarlığı da YOK! Tüm gayretimizle Vana ve Edremite hizmet etmeye devam edeceğiz, Ermeni asıllı Milletvekili Garo Paylan ve bu konuyu takip eden herkese buradan ifade ediyorum; bu doğa harikası yeri daha da güzelleştireceğiz, bu memlekette yaşayan herkesi oraya götürecek ve burayı insanımızın hizmetine kazandıracağız. Seneye tekneler, jetskiler, yelkenler ve tüm modern imkanlarla kalitesini artırarak insanımıza hizmete devam edecek inşallah. Kalın selametle."

Ağustos ayında Ermeni mezarlığı üzerine tuvalet yapıldığı iddiaları üzerine bölgeye giden Garo Paylan, incelemelerde bulunduğu bölgede toprağı eşelediği yerde eline insan kemiklerinin geldiğini, bölgede mezarlık olduğuna dair şüphesi kalmadığını ifade etmişti.  

Açıklama üzerine konunun muhatabı Paylan da sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, Meclis komisyonu görüşme tutanaklarını yayımladı; "Kayyımın nefret söylemini lanetleyerek geçelim ama, mezarların üzerindeki tuvaletler konusunda umalım haddi bildirilir" dedi. 

Kategoriler

Güncel TürkiyeYazar Hakkında