Ermeni kültürünün hazineleri Metropolitan Müzesi’nde

Dünyanın en prestijli kültür kurumlarından biri olan Metropolitan Müzesi, Ermeni toplumunun 4.-17. yüzyıllar arasındaki tarihi ve kültürel mirasını açığa çıkaran bir sergiye ev sahipliği yapacak.

Serginin Ermenistan’ın bağımsızlık tarihi olan 21 Eylül’e denk getirilmesi ve 21 Eylül 2018’de açılışın yapılması kararlaştırıldı. 

Metropolitan Müzesi’nin Ortaçağ Sanatları ve Manastırları Bölümü’ndeki Bizans Birimi’nin başında bulunan Helen Evans, sergi koleksiyonu hakkında geçtiğimiz günlerde bilgi verdi. Asbarez’de yer alan habere göre, sergide Ermenilerin Hristiyanlığı kabulü, Surp Mesrop Mashtots tarafından yaratılan Ermeni alfabesi ve etkileri gibi konular işlenecek; Kilikya Ermeni İmparatorluğu döneminden örnekler, farklı yüzyıllarda el yazmaları ve Ermenice basılan ilk kitaplar görücüye çıkacak. 

Sergide Ermeni kültürünün mabedi sayılabilecek pek çok kurumdan gelen örnekler sergilenecek. Bu kurumlar arasında Kutsal Eçmiadzin’deki müze, Mesrop Mashtots Antik Elyazmaları Enstitüsü, Madenataran, Tarih Müzesi, Kudüs’teki Surp Hakobyants Ermeni Kilisesi, Kilikya Katolikosluğu bulunuyor. Helen Evans, dünyanın en kadim kültürlerinden biri olan bir ulusun kültürel ve tarihi mirasını ortaya sermenin özel bir fırsat olduğunu belirtti. Yazar Hakkında