Hrant'ın Arkadaşları: Adaletin hiçbir ölçüsünün kalmadığı bir ortamdayız

Bugün devam edecek Hrant Dink davası duruşması öncesi Hrant’ın Arkadaşları adalet talebiyle yine adliye kapısı önündeydi. Hrant’ın Arkadaşları, halen tutuklu bulunan Osman Kavala için de adalet çağrısında bulundu.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin yeniden görülen davaya bugün (4 Aralık 2017) Çağlayan'daki İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edilecek.

Dink cinayeti hakkında hazırlanan üçüncü iddianamenin de kabul edilmesi ve son iki duruşmadaki tahliyelerle birlikte, dava 16'sı tutuklu 83 sanıkla devam ediyor.

Saat 10'da adliyenin C kapısı karşısında toplanan Hrant'ın Arkadaşları, "Hrant için adalet için" ve "Biz bitti demeden bu dava bitmez" sloganları attı. Ardından Hrant'ın Arkadaşları'ndan Bülent Aydın basın açıklamasını okudu. 

Açıklama şöyle: 

“Hrant Dink cinayeti davasının yeniden görülen 60. duruşması için buradayız. Adalet nöbetimiz devam ediyor. 18. duruşma haftası 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hafta boyunca devam edecek. Bir buçuk ay sonra Hrant Dink’i öldürülüşünün 11. yılında vurulup düştüğü yerde anacağız.

2 Temmuz 2007’de açılan cinayet davası 10 yıl 5 aydır devam ediyor. Bu cinayet herkesin gözünün önünde hazırlanışı işlenişi ve sonrasında delillerin karartılmasıyla devlet görevlilerinin bilgisi ve gözetimiyle işlendi. Geçtiğimiz yargı aşamalarında bunu duruşma salonunda izledik. Emniyet istihbarat ve son duruşmalarda dinlediğimiz jandarma yetkilileri sorumluluğu birbirinin üstüne atmaya çalıştılar. Ama her duruşma yeniden gördük ki Hrant Dink cinayetini engellemek için hiç kimse hiçbir şey yapmamış. Bu davadan adalet beklentimiz devam ediyor. Fakat adaletin hiçbir ölçüsünün kalmadığı bir ortamdayız. Bu ortam sahiden sonuç almaya yönelik sağlıklı bir yargı sürecine dair umut beslemeye olanak vermiyor.

"Osman Kavala'nın yeri hapis değil, yanımız"

Büyükada komplosuyla tutuklanan ve arkadaşımız Özlem Dalkıran’ın da içinde olduğu hak savunucuları ilk duruşmada serbest bırakıldı. Dava çöktü. Fakat aynı günlerde Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı, barış kültürü kolaylaştırıcı Osman Kavala gözaltına alındı ve tutuklandı. Osman Kavala Hrant Dink’in Arkadaşları'ndandır. Başından beri bu davayı takip edenler arasındadır. Gözaltına alınmasından itibaren kendisine yöneltilen şok edici suçlamalarla alakası yoktur. Arkadaşımıza kefiliz. Onun yeri hapishane değil bizim yanımızdır. 

Birazdan başlayacak birleştirilmiş dava geçtiğimiz duruşmalardaki tahliyelerden sonra 16’sı tutuklu 85 sanıklı olarak devam ediyor. Bu hafta davanın önemli sanıklarından Trabzon Jandarma Komutanı Ali Öz, Trabzon Jandarmasından Metin Yıldız, İstanbul Jandarmasından Muharrem Demirkale’nin sorgusu yapılacak.

Biz Hrant Dink cinayetinin hazırlanması ve işlenmesinde el izi bulunan tüm sorumluların yargılanması ve cezalandırılması sağlanana kadar bu davayı takip etmeye devam edeceğiz. Hrant için adalet için.”

Kategoriler

Güncel Dink Davası