Dink cinayeti davası: Beş sanık tahliye edildi

Dink cinayeti davasında mahkeme heyeti, dönemin İstanbul Jandarma görevlilerinden beş kişinin tahliye edilmesine karar verdi.

14. Ağır Ceza Mahkemesinde devam eden Dink cinayeti davasının bugünkü duruşmasında mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların taleplerini aldı. Tutuklu sanıklar tahliyelerini talep etti. 

Duruşma savcısı da Bekir Yokuş, Ecevit Emir, Emre cingöz, Hacı Şerif Şimşek ve Şeref Ateş’in tahliye edilmesini talep etti. 

Mahkeme Heyeti, dönemin İstanbul Jandarma görevlileri Bekir Yokuş, Ecevit Emir, Emre Cingöz, Hacı Şerif Şimşek ve Şeref Ateş’in tahliye edilmesine karar verdi. Mahkeme heyeti kararında, "HTS kayıtlarındaki baz bilgilerinin cinayet tarihi, saati ve yeriyle örtüşmemesine, Adli Tıp Kurumu'ndan gönderilen 10 Ekim 2017 tarihli raporda, 'olay mahallinde (Şişli) olduğu iddia edilen kişilere ait görüntülerin sanıklarla uyuşmadığı' bilgisinin yer almasına ve tutuklu kaldıkları süreyi" gerekçe gösterdi. 

Emniyet ve Jandarma'dan 'Dink dosyası' istendi 

Dink ailesi avukatlarından Hakan Bakırcıoğlu, mahkemeden İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü ve İstanbul İl Jandarma Komutanlığından Hrant Dink'e ilişkin ellerindeki bütün bilgi ve belgelerin istenmesini talep etmişti. Bakrcıoğlu ayrıca, Hrant Dink ile ilgili geçmiş dönemde telefon dinlemesi olup olmadığının Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'ndan (BTK) sorulmasını da talep etti. Mahkeme heyeti, bu talepleri de kabul etti. 

Bir sonraki duruşma 29-30 Ocak ve 1-2 Şubat’ta erteledi. 

Kategoriler

Güncel Dink DavasıYazar Hakkında

1985 doğumlu. Güncel politika, insan hakları, azınlık mülkleri ve Kürt meselesi üzerine haberler yapıyor. Musa Anter Gazetecilik Ödülleri 2008 yılı en iyi haber ödülü sahibi.