Nalbandyan: 2018 baharını protokoller olmadan karşılayacağız

Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbandiyan, Türkiye’yle 2009’da imzalanan protokollerin Ankara tarafından yürürlüğe konmadığını hatırlatarak, protokollerin iptali için tarih verdi.

Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan, geçtiğimiz Eylül ayında 72. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, sekiz senedir ilerleme kaydedilemeyen Türkiye-Ermenistan arası protokollerin Yerevan tarafından ‘hükümsüz’ ilan edileceğini açıklamıştı. 

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı'nın aktardığına göre Nalbandyan, protokollerin yürürlüğe girmesi için parlamentolar tarafından onaylanması gerektiğini aktardı ve Sarkisyan’ın açıklamasını hatırlatarak şunları söyledi:

"Şimdiye kadar protokoller onaylanmadı. Zira Türkiye protokollerin ruhuna aykırı ön koşullar sundu. Ermenistan Devlet Başkanı eylül ayında Erivan'ın protokolleri geçersiz sayacağını söyledi. O zamandan beri yürürlüğe girmeleri yönünde olumlu bir adım olmadı. Bu nedenle 2018 baharını bu protokoller olmadan karşılayacağız.”

Sarkisyan eylül ayında yaptığı açıklamada, “O günden bugüne belgeler onaylanmadı. Hatta Ankara’nın karanlık çekmecelerinde çürümeye bırakıldı. Dahası Türkiye protokollerin ruhuna uymayan, mantıkdışı ön koşullar üretti. Şimdi ek açıklamaların zamanı geldi. Türkiye’nin liderleri protokol belgelerini sonsuza kadar ellerinde rehin tutabileceklerini ve kendi bakış açılarına uygun zamanda ortaya çıkarabileceklerini düşünüyorlarsa yanılıyorlar. Protokoller gerçekten var olan sorunlara var olan çözümler sunmak amacıyla müzakere edildi” demişti.  

Ermenistan-Türkiye arasındaki ilişkilerin normalleşmesi için İsviçre’nin arabuluculuğunda başlatılan süreç neticesinde, 10 Ekim 2009 tarihinde Zürih’te “Diplomatik İlişkilerin Tesisi Protokolü” ile “İkili İlişkilerin Geliştirilmesi Protokolü” imzalanmıştı.Yazar Hakkında