Beşiktaş Belediyesi, Noel, Şeb-i Arus ve Hanuka etkinliklerini iptal etti

Beşiktaş Belediyesi, her yıl düzenlediği Noel, Şeb-i Arus ve Hanuka etkinliklerini iptal etti.

iki yıldır Ortaköy Meydanı’nda Hanuka Bayramı için kutlama düzenleyen, aynı zamanda son üç yıldır de Noel ve Şeb-i Arus’u anmak için etkinlik düzenleyen Beşiktaş Belediyesi, etkinliklerin hedef gösterilmesi üzerine iptal kararı aldı. 

konuya ilişkin açıklama yapan Belediye, “hassasiyetleri göz önüne alarak kutuplaştırmayı artıracak faaliyetlerden kaçınma” gerekçesiyle etkinlikleri iptal ettiğini duyurdu. 

Belediyeden yapılan açıklama şöyle:

“Beşiktaş Belediyesi olarak Sayın Başkanımız Murat Hazinedar'ın belediye başkanı seçildiği ilk günden itibaren kentimizin özelliklerini yansıtan çok önemli kültürel etkinliklere imza attık... Bu etkinlikler içerisinde mistik yönü ağır basan ve Osmanlı'dan Türkiye'ye bir ilk olan önemli etkinlikler de dikkat çekiyor... Örneğin üç semavi dinin mensuplarının huzur içinde yaşadığı Beşiktaş'a yaraşır biçimde aynı döneme denk gelen Şeb-i Arus'u anmak ve Noel'i kutlamak üzere 2014, 2015 ve 2016'da üç yıl üst üste düzenlediğimiz etkinliklerle bu iki ayrı kültürü aynı ortamda buluşturduk... Türkiye'nin kalbi, özgürlükler kenti Beşiktaş'a çok yakıştığını düşündüğümüz bu etkinliğimizi bu yıl Fulya Sanat'ta dördüncü kez düzenlemeyi planlıyorduk...

“Öte yandan 2015 yılında başlattığımız bir projeyle Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir ilke imza atarak Musevi vatandaşlarımızın Hanuka (Işıklar) Bayramını halka açık bir meydanda kutladık... Ortaköy Meydanı'ndan tüm dünyaya barış ve kardeşlik mesajları verdik...  Bu etkinliğimizi de bu yıl üçüncü kez gerçekleştirerek Hanuka Bayramının altıncı gecesinde mumlarımızı yakarak Dünya Barış Parkı'ndan tüm dünyaya barış ve kardeşlik mesajları verecektik... Ancak bu yıl ülke ve dünya gündemindeki gelişmeler dolayısıyla toplumun çeşitli katmanlarında oluşan hassasiyetleri göz önüne alarak kutuplaştırmayı artıracak faaliyetlerden kaçınmak adına her iki etkinliğimizi de iptal etme kararı aldık...Bu etkinlikler üzerinden Sayın Başkanımız Murat Hazinedar'a yöneltilen eleştiriler ve birtakım odaklarla ilişkilendirme gayretlerini hayretle ve ibretle izliyoruz..."

Kategoriler

Güncel TürkiyeYazar Hakkında