İslam İşbirliği Teşkilatı: Doğu Küdüs Filistin'in başkentidir

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), İstanbul’da düzenlediği Olağanüstü Zirve’de Doğu Kudüs’ü Filistin’in başkenti olarak tanıdı ve ülkelere başkent olarak tanınması çağrısı yaptı.

Türkiye'nin dönem başkanı olduğu İİT, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla ABD'nin Kudüs kararını görüşmek için İstanbul'da toplandı.

Dışişleri bakanlarının toplantısıyla başlayan zirveye, Filistin Yönetimi Lideri Mahmud Abbas'ın yanı sıra 16'sı devlet lideri düzeyinde toplam 48 ülkeden temsilci katıldı. 

İİT zirvesi sonrası hazırlanan bildirgede şu ifadeler yer aldı:

"Doğu Kudüs, Filistin Devleti'nin başkenti olarak ilan edilmiştir. Bütün devletler Filistin Devleti'ni ve Doğu Kudüs'ün onun işgal altındaki başkenti olduğunu tanımaya davet edildi.

"ABD'nin Kudüs'ü İşgalci Güç İsrail'in sözde başkenti olarak tanıyan tek taraflı kararı en güçlü şekilde reddedildi ve kınandı.

"Kudüs-ü Şerif'in yasal statüsünü değiştirmeyi amaçlayan söz konusu tehlikeli beyanın hükümsüz ve meşruiyetten uzak olduğu vurgulandı.

"ABD yönetimini bu yasadışı beyanın geri çekilmemesinden doğacak tüm sonuçlardan bütünüyle sorumlu tutulduğu kaydedildi.

"Bütün Devletlere Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun 1980 tarihli ve 478 sayılı kararını tam olarak uygulama çağrısında bulunulmuştur. Bu doğrultuda, bütün Devletler;

a) ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in sözde başkenti olarak tanıyan kararını desteklemekten imtina etmeye,

b) Diplomatik Misyonlarını Kudüs-ü Şerif'e taşımamaya davet edilmiştir.

"Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne çağrıda bulunularak, derhal sorumluluklarını üstlenmesi, Kudüs-ü Şerif şehrinin yasal statüsünü teyit etmesi, Filistin Devleti topraklarındaki İsrail işgaline son vermesi, Filistin halkının uluslararası korunma altına alınmasını sağlaması, Filistin Davası'na ilişkin aldığı tüm kararları uygulaması ve bu kararlara uyması istenmiştir.

"BM Güvenlik Konseyi'nin harekete geçememesi halinde, İİT üyesi ülkelerin bu ağır ihlali BM Genel Kurulu'nun 377A sayılı "Barış için Birleşme kararıö çerçevesinde BM Genel Kurulu'na götürmeye hazır olduğu teyit edilmiştir.

"İslam Kalkınma Bankası'ndan Filistin projelerine öncelik vererek ve bu doğrultuda özel ve esnek mekanizmalar ve usuller geliştirerek "Kalkınma için İslami Dayanışma Fonuö aracılığıyla Kudüs'ü Şerif ve diğer işgal altındaki topraklarda ekonomik ve sosyal kalkınma çabalarına destek olması talep edilmiştir.

"Katılımcılar, İslam Ümmeti için bu denli önemli bir konuda liderliği üstlenmesi ve Zirve'ye ev sahipliği yapması nedeniyle Sayın Cumhurbaşkanımıza minnetlerini ifade etmişlerdir."

Kategoriler

Güncel Dünya DünyaYazar Hakkında