RSF: Türkiye en büyük beş gazeteci hapishanesinden biri

Sınır Tanımayan Gazeteciler’in (RSF) bugün açıkladığı yıllık rapora göre dünya çapında 326 gazeteci hapiste. Türkiye de profesyonel gazeteciler için en büyük beş hapishaneden biri.

BBC Türkçe’de yer alan rapora göre, 2017 yılında dünyada 50’si profesyonel gazeteci, geri kalan medya çalışanı toplam 65 kişi öldürüldü. Bu sayı, son 14 yılda görülen en düşük sayı olmakla birlikte rapora göre bu yine de iyiye işaret değil; çünkü gazeteciler artık dünyanın en tehlikeli bölgelerine göreve gitmekten kaçınıyor ve buralarda çalışan gazeteci sayısı azalıyor.

RSF'nin verilerine göre, bu 65 kişinin 39'u öldürülürken, diğerleri hava saldırıları ya da intihar saldırıları gibi görevleri sırasında yakalandıkları ölümcül olaylar nedeniyle hayatını kaybetti.

En riskli yer hala Suriye 

2017'de 12 muhabirin öldürüldüğü Suriye gazeteciler için hâlâ en riskli ülke.

Suriye'yi bu yıl 11 kişinin öldürüldüğü Meksika takip ediyor.

Türkiye: 42 gazeteci, bir basın çalışanı hapiste 

Raporda Türkiye bir kez daha profesyonel gazeteciler için "dünyanın en büyük hapishanesi" olarak nitelendirildi. 

2017 verilerine göre Türkiye çapında 42 gazeteci ve bir basın çalışanı hâlâ parmaklıklar ardında. 

Raporda, "Hükümeti eleştirmek, 'şüpheli' sayılan bir medya kuruluşu için çalışmak, hassas bazı kaynaklarla iletişim kurmak ya da şifreli bir mesajlaşma uygulamasını kullanmak bile terör suçlamasıyla gazetecilerin hapse atılmasına neden oluyor" ifadeleri yer aldı.

Çin, Türkiye, Suriye, İran, Vietnam 

RSF'nin 2017 verilerine göre, dünya çapında hapiste tutulan gazetecilerin toplam sayısı 326. Türkiye ise, dünyanın beş büyük gazeteci hapishanesinden biri.

Tüm medya çalışanlarının sayısı düşünüldüğünde Çin, hapse atılan gazeteci sayısının en yüksek olduğu ülke. Türkiye onu takip ediyor.

24 tutuklu gazeteci ile Suriye üçüncü en büyük hapishane olarak tanımlanıyor. İran'da 23, Vietnam'da ise 19 gazeteci hapiste.

Kategoriler

Güncel BasınYazar Hakkında