CHP'den azınlıkların sorunlarının araştırılması için komisyon önergesi

CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan, azınlıkların sorunların araştırılması ve çözüm önerilerinin saptanması amacıyla TBMM’da Araştırma Komisyonu kurulması için önerge verdi.


Doğan ve 22 CHP milletvekilinin imzasıyla TBMM Başkanlığına verilen araştırma önergesinin gerekçesinde Türkiye’de azınlıklarının haklarının Lozan Anlaşmasıyla garanti altına alındığını hatırlatıldı. Önergede Türkiye’nin bu konuda ulusal ve uluslararası mevzuattan kaynaklanan yükümlülüklerini ihlal eder hale geldiği ifade edildi. Önergenin gerekçesinde başlıca şu sorunlar gündeme getirildi:


-Bazı azınlık toplumlarının kendi okulları olsa da bu okullarının sorunlarına ilişkin bir mevzuat halen yoktur.

-Bir kısım mülkiyet sorunu giderilmiş olsa da kültürel kimliğin devamı için elzem olan mülklerin iadesi sorunu halen devam etmektedir.

-Cemaat vakıflarının seçme ve seçilme haklarını düzenleyen yönetmelik 2013’de iptal edilmiştir. Bu tarihten beri seçim yapılamamaktadır. 

-Türkiye Ermeni Patrikliği 2008 yılından beri Patriğini seçememektedir.

-Yaptırımsız kalan nefret söylemleri bireylerin yaşamını tehdit eder hale gelmiştir.

Önergede, bu sorunların azınlıkların dini ve idari işleyişlerini sekteye uğrattığı ve bireylerin eşit vatandaşlık algısını zedelediği vurgulandı. Önergede sorunların ve çözüm önerilerinin tespiti için TBMM bünyesinde bir komisyon kurulmasının gerekli hale geldiği belirtildi.

Doğan TBMM'de konuştu
CHP vekili Selina Doğan, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada da konuya değindi. Bazı kanunlarda değişikliklik öngören  torba yasa tasarısı içinde bazı Süryani mülklerinin iade edilmesine ilişkin madde üzerinde konuşan Doğan, gelecek hafta Pazar günü Paskalya Bayramı'nın kutlanacağını anımsatarak “Türkiye'deki azınlıklar olarak bizler Paskalya'yı yine pek çok askıda bırakılan sorunlarla buruk bir şekilde karşılıyoruz” dedi.

Doğan, söz konusu maddeyle birlikte Süryani cemaatinin bir kısım mülklerinin iade edildiğini buna karşın benzer birçok sorunun yaşandığına dikkat çekti. Doğan Bomonti Mıhitaryan okulunun, 2011 yılından beri okul binası için hukuk mücadelesi verdiğini hatırlattı ve bu mülkün iadesinin de diyalog yoluyla çözülebileceğini söyledi.

Doğan, Türkiye’deki azınlıkların sorunlarını çözmek için çok köklü değişiklikler yapmak gerekmediğini söyledi ve “Mevcut düzenlemeleri uygulamak, biraz iyi niyet ve diyalog bu sorunların çözümü için yeterli olacaktır. Asıl, zihinlerdeki bariyerleri kaldırmak gerekiyor bu sorunların çözümü için” diye konuştu. 

Kategoriler

Genel Toplum Güncel