Adalar’da fayton krizi

Adalar’a yeni at girişinin yasaklanması nedeniyle faytoncular grev başlattı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü, 2017 yılı içinde yaptığı çalışmalar sonucunda Adalar’da hastalıklı atlar tespit etti. Tespitlerin ardından 1148 attan 18 atta insanlara da bulaşabilen ruam hastalığı tespit edildi. Bunun üzerine Müdürlük, Ekim 2018’e kadar karantina kararı aldı. Karantina devam ederken, faytoncular 300 kadar atı adaya sokmak istedi. Ancak karantina nedeniyle atların Adalar’a girişine izin verilmiyor. Adalar’dan at çıkartılması da yasak. 

Faytoncular eylemde

Adalar’da çalışan faytoncular, karantina kararını protesto etmek için 10 Haziran günü iş bırakma eylemi yaptı.  Atlarını adaya getiremeyen faytoncular, sabahın erken saatlerinde fayton durağına “Atsız fayton olmaz” pankartını astı ve fayton meydanına temsili bir “atsız fayton arabası”  koydu. Faytoncular Odası Başkanı Hıdır Ünal, karantina nedeniyle at getiremediklerini ve fayton faaliyetini sürdüremediklerini söyledi.  Büyükada, Heybeliada ve Burgazada’da fayton faaliyetinin sürdürülebilmesi için 1540 ata ihtiyaç olduğunu ancak şu anda 1030 at olduğu bilgisini verdi.

Son yapılan sağlık taramalarında hastalık çıkmadığını ancak karantina kararını kaldırılmadığını söyleyen Ünal, Adalar Kaymakamlığı ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na başvuru yaptıklarını, bu başvuru sonucunda 300 at için izin aldıklarını ancak atların girişine halen izin verilmediğini belirtti.  Çeşitli illerden 400’e yakın at getirdiklerini söyleyen Ünal, atların girişine halen izin verilmediğine dikkat çekti.  

Adalar Kaymakamlığı, Şubat ayında faytonlarla ilgili yönerge açıklamıştı. Yönergede, Adalar’da hayvan giriş çıkışları için yapılacak son iki tarama temiz çıkana kadar giriş çıkışlara izin verilmeyeceği belirtilmişti.  

Kategoriler

Genel Güncel Türkiye

Etiketler

Adalar Fayton Grev