Ezidi Soykırımı Ermenistan'da anıldı

Irak'taki Ezidilerin IŞİD tarafından gerçekleştirilen toplu katliamlarla öldürülmesini anmak için 3 Ağustos'ta çeşitli etkinlikler düzenlendi. Ermenistan'ın başkenti Yerevan'da da Ezidi toplumunun temsilcileri anma için yapılan anıtın etrafında biraraya geldiler.

Anma törenine Ermenistan Meclis Başkanı Ara Babloyan da bir mesaj gönderdi. Babloyan mesajında "Bu iğrenç suçun dördüncü yıldönümünde Ermeni toplumu ve Ermenistan yönetimi kardeş Ezidi toplumuna sadece desteklerini sunmuyor, aynı zamanda soykırımların engellenmesi ve kınanmasına yönelik mücadelelerine sadık kalacakları sözünü de veriyor" dedi.

Babloyan "Ermeni Soykırımdan neredeyse yüz yıl sonra bir halkın Ermenilerin kaderini paylaşması korkunçtur. Aynı kaderi paylaştık, ancak 1918'te Serdarabad ve Başaparan savaşlarışla anavatanımızı koruduk ve ülkemizi kurduk. Burası ortak evimizdir. Burada Ezidilerin ve diğer halkların milli kimliklerini geliştirmeleri için şartlar mevcuttur" ifadelerine yer verdi. 

Ermenistan'ın 16 Ocak 2018'de Ezidi soykırımını tanıdığını hatırlatan Babloyan "Tüm zorluklara rağmen Ezidilerin yaşamaya yaratmaya ve gelişmeye devam edecekleri konusunda umutluyum" sözleriyle mesajını bitirdi. (Aravot.am)