İnkar yasası Kasım'da hazır

Fransa yönetimine baskı yapmaya devam eden Ermeni diasporası, Cumhurbaşkanı François Hollande’nin en geç Kasım ayında yeni inkâr yasasını parlamentoya sunacağını açıkladı.

Novosti Armenia ajansına konuşan Avrupa Ermenileri Birliği Başkanı Aleksis Govciyan şunları söyledi:

“Hollande ile yakında görüşme yapacağımıza kesin gözüyle bakıyoruz. Hollande kançelaryası sadece görüşme için uygun tarihi belirlemeye çalışıyor. Bir araya geldiğimizde şüphesiz yılbaşında kabul edilen, ancak ardından Fransa anayasasına uygun olmadığı gerekçesiyle yürürlüğe girmesi engellenen inkâr yasası birinci gündem maddemiz olacak. Temasta olduğumuz yetkililere göre Hollande, Fransa anayasasına aykırı düşmeyecek yeni inkâr yasası hazırlanması talimatını vermiş bile. Yasa yeni biçimiyle Fransa parlamentosuna en geç Kasım ayında sunulacak.'

Fransa’nın bir yandan Türkiye ile ilişkilerini normalleştirmeye çalışırken, diğer taraftan yeni inkâr yasası hazırlıklarının birbiriyle çelişip çelişmediği sorusu üzerine Govçyan, 'Türkiye ile ilişkilerin normalleştirilmesi süreciyle inkâr yasası süreci Elysee tarafından farklı iki düzlemde değerlendiriliyor. Biri, diğer sürecin parçası olarak ele alınmıyor. Bu yüzden bir pürüz çıkacağını düşünmüyorum” dedi.

Kategoriler

Güncel Diaspora